Nie je to tak dávno, čo sa na československej scéne objavila zaujímavá hudobná formácia ,,Slza“, ktorá svojimi singlami ,,Lhúta záruční“ a ,,Celibát“ rozpútala hotové šialenstvo. My sme sa s chalanmi stretli v rámci ich návštevy Bratislavy a môžeme vám povedať, že ide o dvoch milých a bezprostredných hudobníkov, ktorí žijú svoj sen. Dozvedeli sme sa čo chystajú, kto ich inšpiruje, ale aj to, aké dievčatá sa im páčia 🙂

Čo ste naposledy varili chalani?

Petr: Lososa.

Lukáš: Viem variť iba jedno jedlo a to je kura so smotanovou omáčkou a cestovinami

Ako dlho spolu fungujete?

Lukáš: Poznáme sa dva roky. Postupne sme spolu začali robiť nejaké pesničky, dávať kapele tvár, no a minulý rok v októbri sme s tým išli von.

Čo urobilo takú prvú veľkú vlnu vašich fanúšikov na Facebooku? (Viac ako 92 000)

Lukáš: Bol tam určite vplyv toho, že Petr je známy youtuber. Ja som ho vlastne našiel cez Youtube, kde mal covery zahraničných pesničiek, čo bolo ešte v čase, kedy Hoggy (Petrov youtuberský pseudonym) neexistoval. Potom s ním Petr začal a keďže sme zakladali kapelu, Petr tie covery, ktoré sme robili, dával na Youtube. V čase, kedy sme už vedeli, že pôjdeme von s vlastnou tvorbou sme s tým prestali, na čo zareagovali ľudia a pýtali sa, kedy budú ďalšie. A tak sme tým fanúšikom odpovedali: „počkajte si, my teraz pripravujeme niečo svoje“, a takto sme ich napínali. Cez toho Hoggyho sme sa vlastne ,,nabaľovali“.

03

Piesne, ktoré máte teraz ,,vonku“, sú tak trošku depresívno ladené. Či sa mi to len zdá?

Petr: Záleží, ako sa na to človek pozrie.

Lukáš: Práveže nám veľa ľudí píše, že sa s tou pesničkou zžili a niečo podobného zažili… ale tie videoklipy končia tak pozitívne, vlastne…

Petr: Napríklad ,,Lhúta záruční“ je o tom, že človeku dôjde trpezlivosť trpieť vzťah, v ktorom sa nachádza a vydá sa nejakou novou, vlastnou cestou. A to môže byť buď negatívne, že ten vzťah nefunguje alebo pozitívne, že sa otvorí niečo nové.

Kto vám robí hudbu / text?

Lukáš: Hudbu píšem ja, pri niektorých pesničkách má autorský zásah aj náš producent Dalibor Cidlinsky jr. Texty robí Xindl X, čo je kapela, v ktorej ja normálne hrávam.

Prečo sa vlastne voláte Slza?

Petr: Robíme hudbu, pesničky, ktoré majú predávať nejaké emócie. Slza sama o seba vyjadruje melanchóliu či smútok, ale zároveň aj radosť – slza dojatia, slza smiechu. Tieto emócie chceme rovnako, ako slza, rozdávať našimi pesničkami.

Medzi vami je 5 ročný vekový rozdiel (Lukáš má 28 a Petr 23). Lukáš si dominantnejší, že povieš Petrovi: „Tak si mladší, choď kúpiť Whisky?“

Lukáš: To ani nie, skôr som na scéne už nejakú tú dobu, tak sa snažím Petra čo najviac nasmerovať, aby nerobil nejaké zbytočné kroky, ktorými som si ja už prešiel, ale rozhodne je to celé tímová práca.

2

Lukáš ty pochádzaš z Aše, vyhovuje ti viac veľkomesto alebo viac malé mesto? Nechcel by si žiť v Bratislave?

Lukáš: Na strednú školu som chodil do Chebu a na výšku do Prahy, kde som aj zostal. Ale vlastne, bývam kúsoček za Prahou, nie priamo v nej. Ale pre všetky tie vzdialenosti na koncerty je Praha ideálna, je v centre všetkého.

Stále pôsobíš aj v populárnej kapele Xindl X. Ak by si si mal vybrať medzi Xindlom a Slzou, ktorá je tvojou srdcovkou?

Lukáš: Srdcovky sú obe kapely, každá iným spôsobom. Pri Xindl X som však doprovodný muzikant, naopak Slzu s Petrom budujeme od počiatku, je ako naše dieťa.

Petr, teba baví viac točiť videá alebo robiť hudbu?

Petr: Určite robiť hudbu. Tie videá beriem stále ako koníček a mám jasno v tom, že sa chcem venovať, pokiaľ to bude možné, iba hudbe. Samozrejme, že videá ma bavia a momentálne ma aj živia, ale hudba je určite primárna.

Točenie videoklipov ti teda asi nerobilo problém?

Petr: Určite nie, ,,tak nejak sa tváriť“ som bol zvyknutý ešte aj z divadla. 🙂

Zvyšok rozhovoru s chalanmi si pozrite na videu 🙂

Foto: Ondrej Adamec, Facebook