Priznajte sa, kto z vás nerád číta romantické knihy, príbehy o sebavedomých ženách a o vzťahoch, problémoch a hlavne o láske? Rady čítame aj o upíroch či dominantých mužoch a ich erotických predstavách. Avšak aj na Slovensku sú dobré autorky. My vám dnes jednu predstavíme.

Janka Benková je novinárka, pôsobila napríklad v časopisoch Eva, Plus 7 dní. Písala televízne scenáre, robila reklamné kampane a pôsobila ako mediálny poradca aj v politike. Pochádza z Topoľčian, pár rokov vyrastala aj v Trnave, ale už dlho býva a pôsobí v Bratislave. Napísala celkom 23 kníh, tá najnovšia, s názvom ,,Šťastná žena“, sa práve dostáva na poličky kníhkupectiev. Okrem Slovenska publikuje aj v Českej republike a v Nemecku jej na jeseň vydajú prvú knihu. Okrem románov je autorkou niekoľkých biografií, zbierok rozhovorov so známymi osobnosťami a veľkej encyklopédie ,,Slovenské hviezdy v NHL“.

Ako si sa dostala k písaniu? Bol to vždy tvoj sen?

Moja mamička ma odmalička viedla ku knihám, čítala som veľmi veľa a rada – a od toho je už iba krôčik k písaniu. V škole som si obľúbila hodiny slovenčiny a slohy, prispievala som do školských časopisov, neskôr do novín a časopisov, celoštátnych a tak som si plnila svoj sen. Rodičia ma v tom vždy podporovali a už ako malej mi vravievali, že zo mňa raz bude spisovateľka. (úsmev)

V tvojej tvorbe prevládajú romány určené mladým a  dynamickým ženám či dievčatám. Kde hľadáš inšpiráciu?

Podľa prieskumov, ktoré si nechávam občas urobiť, moje knihy čítajú z dvoch tretín dievčatá a ženy vo veku od 15 do 35 rokov, ale aj zrelšie dámy. A dokonca aj muži – a to ma nesmierne teší. Niekoľko desiatok z nich sa mi ozýva na sociálnu sieť, že si prečítali moju knižku. Inšpiráciu hľadám všade okolo seba – v živote. Dámy, viete dobre aj samy, že keď sa nás niekoľko spolu stretne na dámskej jazde, nápadov, tipov, zážitkov je neúrekom. Z toho čerpám a vnímam aj to, o čom mi rozprávajú moje čitateľky na besedách alebo autogramiádach. Počúvam ich pozorne, lebo chcem, aby moje knihy boli o tom, čo prežívajú ony samy, aby im moje knihy boli čo najbližšie.

janka 1

Ktorý z tvojich ženských románov máš najradšej? Ku ktorému máš možno najbližšie?

Na to odpovedať neviem. Vždy sa najviac teším z tej najnovšej, ale hrdá som na všetky rovnako. (úsmev)

V roku 2012 si sa stala najpredávanejšou autorkou vydavateľstva Motýľ a v najväčšej čitateľskej ankete Martinus.sk, Autorkou roka. Aký je to pocit?

Krásny, nádherný, ale úspech je veľmi krehká veličina, ľahko pominuteľná, preto nespím na vavrínoch ani len chvíľku a snažím sa stále viac, lebo získať si čitateľa je krásna vec, ale nesklamať a udržať si ho tak dlho, ako mám to šťastie ja, je nesmierne ťažké.

Ako dlho trvá napísať taký román?

Ako komu… (smiech) Ja som novinárka, písanie je moja práca, hobby aj vášeň, a vďaka talentu, ktorý mi dali rodičia, sa mi píše nesmierne ľahko a rýchlo. Mám veľa inšpirácie, takže román v pohode napíšem s prestávkami na výlety aj za tri týždne.

janka kniha

Stalo sa ti, že si pri písaní úplne stratila ,,niť“ a písanie na dlhší čas odložila alebo zrušila a všetko zahodila do koša?

Nie, zatiaľ sa mi to nestalo. Ja sa vždy pustím do písania témy, o ktorej som presvedčená, takže mi nehrozí, že by som stratila nápady…

Skoro všetky tvoje romány sú o ženách, ktoré pôsobia v mediálnom svete, rozhlase či PR agentúrach. Je to náhoda? 🙂

Asi v štyroch- piatich knihách mám hrdinky z toho prostredia, pretože ho veľmi dôverne poznám a viem, že je atraktívne aj pre čitateľky.. Okrem novinárčiny, ktorej sa momentálne aktívne nevenujem – píšem iba knihy, som totiž pôsobila a čiastočne ešte aj pôsobím v PR-oblasti.

Tvojou novinkou je kniha Malinový sen, o zaujímavej stávke. Myslíš, že dnes ešte existujú úprimne vzťahy plné lásky?

Určite áno! Ja sama jeden taký mám. Ak si svojho partnera, jeho city vážime, ak nie sme sebeckí a sme schopní rešpektu, tolerancie a hlbokej lásky, ta takýto vzťah určite nájdeme.

Na čo sa možeme tešiť v najbližšom čase?

Celý tento rok je pre mňa veľmi zaujímavý a jeho záver bude ešte viac… (úsmev) Zmenila som po rokoch vydavateľa a moje knihy na Slovensku i v Česku už exkluzívne vydáva iba pražské Nakladatelství Brána. Na jar mi tu vyšiel román ,,Malinový sen“, v Česku preklad knihy ,,Až po uši“. V lete to boli dva romány písané pre edíciu EMMA Love a teraz, na jeseň, to budú ďalšie tri knihy. V Česku vychádza česká verzia ,,Malinového sna“ a na Slovensku novučký román ,,Šťastná žena“ o tom, že život po boku úspešného a vplyvného muža nemusí byť vždy prechádzkou ružovou záhradou. V tejto knihe približujem aj zákulisie slovenskej politiky, aby sa ľuďom trochu otvorili oči a konečne prestali mať dojem, že niektorý zo slovenských politikov pracuje alebo začne pracovať naozaj pre nich, občanov, čo by malo byť svätou povinnosťou každého, kto sa v politike pohybuje… No a po tomto románe mi vyjde prvá knižka v Nemecku! Nesmierne sa teším, že sa mi po tom, čo som sa vďaka môjmu úžasnému vydavateľovi – Nakladatelství Brána etablovala a stabilizovala na českom knižnom trhu, podarilo posunúť aj ďalej. Skvelé frankfurtské vydavateľstvo Amdora Verlag mi tam na jeseň vydá nemeckú verziu ,,Dievčaťa s mačacím menom“ – ako e-knihu i knihu papierovú. Veľmi sa teším, je pre mňa veľká výzva predstaviť svoju tvorbu čitateľom v Nemecku, Rakúsku i Švajčiarsku a som za ňu nesmierne vďačná. (úsmev)

Janke ďakujeme za rozhovor a prajeme jej veľa úspechov!