,,A už zase lietam a už zase žijem, plný novej sily, plný energie!“ Pamätáte sa ešte na slová z pesničky Roba Opatovského z jeho tretieho albumu? Dnes má šarmantný spevák energie na rozdávanie. Je hrdým otcom krásnej Hanky a s projektom OVERTIME sa chystá koncertným turné priniesť do viacerých miest jazz a swing. Porozprávali sme sa s ním o tom, aký je otec, bez čoho sa nedokáže zaobísť a predstavil nám svoj nový hudobný projekt, ktorým veríme, oslní aj vás 🙂

Prednedávnom si svojich fanúšikov informoval o pripravovanom ROBO OPATOVSKY & OVERTIME tour 2015, ktoré začína 21. 3. v Prievidzi. Doteraz sme počuli len o Robovi Opatovskom, prípadne nejakých duetoch. O čo ide v tomto prípade?

OVERTIME je hudobná formácia zložená z tých najlepších muzikantov zo Slovenska. Repertoár albumu a koncertného programu OVERTIME tvoria najväčšie svetové hity v unikátnych, originálnych aranžmánoch. O tie sa postarali Josef Fečo (fenomenálny český kontrabasista, aranžér) a takisto aj samotní členovia formácie OVERTIME. Repertoár OVERTIME bol odprodukovaný tak, aby sa páčil nielen skalným fanúšikom jazzu a swingu, ale aj ľuďom, ktorí majú radi príjemnú easy listening hudbu zahranú na akustických nástrojoch a doplnenú kvalitným spevom Roba Opatovského.

 Vidieť moje dieťa prvýkrát bol pre mňa najväčší životný zážitok a neviem, či tento pocit niečo prekoná!

Aj keď sa to možno nezdá, jazz a swing sú jednými z najrešpektovanejších hudobných žánrov, ktoré akceptujú mnohé štýly. Čo myslíš, čím to je, že či ide o vyznávača hip hopu alebo popového umelca, jazzové prevedenie alebo jeho samotný feeling zaujme každého?

Nemyslím si, že zaujme každého, ale správne si to pomenovala. Táto hudba má rešpekt a už aj z toho titulu, že hrať swing, salsu, bossa – nova nemôže každý, ale iba naozaj vynikajúci muzikant, so skúsenosťami z improvizácie, harmónie, frázovania.., ja som tiež na spoluprácu v rámci môjho spievania pozval renomovaných odborníkov. Na swing Klaudiusa Kováča, na latinu Stana Palúcha a na groove Tomáša Gajlíka…

A čo salsa? Budete s kapelou na koncertoch aj tancovať?

Jasneee!!! 🙂

Ako vznikol a kto je projekt Overtime? Zišli ste sa niekde na pive v jazzovom klube alebo si oslovoval hudobníkov sám na základe odporúčaní?

Spolu s mojou kapelou (Tomáš Gajlík klavír, Dávid Hodek bicie a Róbert Ragan jr. kontrabas) sme hrali na jednej akcii, kde som dal len tak do pléna, či by sme neskúsili namiesto klasických jazzových štandardov, zahrať popové skladby v štýle swing, bossa…Odskúšali sme skladbu od LADY GAGA Paparazzi a malo to veľký úspech nielen v mojej kapele, ale úžasne zareagovali aj poslucháči. Oslovili sme výborného aranžéra Josefa Feca, urobil základné aranžmány, ktoré si muzikanti dotvorili podľa vlastného vkusu. Následne sme vymysleli názov OVERTIME a keď už bol materiál hotový, išli sme do štúdia, nahrali a uvidíme, ako sa bude táto muzika páčiť poslucháčom na Slovensku a v Čechách, kam sa v druhej polovici roka chystáme na promo.

RO-Overtime-cover-hires

Stretli ste sa už v minulosti pri nejakej spolupráci?

S týmito muzikantmi, okrem kontrabasistu Roba Ragana, spolupracujem aj na mojich popových projektoch. Sú to výnimoční muzikanti, ktorí dokážu super zahrať swing, latin, jazz, ale aj popové groovy.

Ktorá skladba z vášho repertoáru je tvojou vyslovenou srdcovkou a snažil si sa ju presadiť?

Na albume mám aj 3 moje vlastné skladby. NEVERNÁ, HOVORILA PO ŠPANIELSKY a JEDINÁ, z môjho posledného albumu MÔJ ŽIVOT, ktorý vyšiel minulý rok, takže toto sú moje vlastne deti, moje srdcovky, okrem skladby PEOPLE ARE PEOPLE od DM. Ale úprimne povedané, mám rád všetkých 13 skladieb z albumu Overtime

Ako ste vlastne vyberali tie najväčšie hity svetovej hudby? Dostali sa do užšieho výberu aj nejaké slovenské skladby?

Skladby sa nám museli páčiť a čo je dôležité aj v zmenenom štýle či už na swing, poprípade bossa, alebo groove. Nie každý song, ktorému sme zmenili aranžmán zafungoval. Buď vo frázovaní, rytmike, poprípade v zmene harmónie. Hlavne sme sa museli na výbere všetci zhodnúť. Veľa skladieb výberom neprešlo len na základe toho, že sa jednému z členov nepáčila. Som rád, že v repertoári OVERTIME sú aj tri moje vlastné slovenské skladby, na ktorých výbere sa zhodli aj moji kolegovia z kapely. Možno do budúcna bude slovenských skladieb viac.

st

Chystáte sa na koncertoch aj hudobne improvizovať, nakoľko niektoré štýly vám to budú bohato umožňovať?

Na koncertoch dostanú moji muzikanti viac priestoru na improvizáciu ako na samotnom cédečku. Určite si prídu na svoje aj fanúšikovia kvalitných inštrumentálnych a dúfam, že aj vokálnych výkonov.

Koncerty budete mať v 11 mestách. Plánujete turné rozšíriť?

Už teraz sa nám hlásia aj ďalšie kluby, ale tie zaradíme až na jesennú časť turné OVERTIME.

Počas tvojej 18 ročnej aktívnej kariéry si vydal 11 albumov. Po piatich popových si v roku 2006 vydal Swing And Latin. Zopakuješ tradíciu a opäť sa po ďalších piatich môžeme tešiť na swingovú lahôdku?

Určite aj skôr…4 ročnú periodicitu má môj ďalší projekt s názvom VIANOČNÝ ALBUM. 2008, 2012 a v roku 2016 vyjde ďalšie pokračovanie! Exkluzívne prezradím, že ďalší vianočný album bude mať názov VIANOČNÉ DUETÁ. Máte sa na čo tešiť! 🙂

Otázka na telo: groove alebo swing?

Aj aj!!!Rovnako milujem GROOVE aj SWING…opýtaj sa ma, či HEAVY METAL alebo BOSSA NOVA a odpoviem BOSSA NOVA! 🙂

Ak by si to mal zhodnotiť, bez akého hudobného nástroja by si sa nezaobišiel?

Bez gitary…pri gitare vznikajú všetky moje autorské skladby…

Si hudobným skladateľom a producentom svojich albumov aj iných projektov, spomeňme napr. CD Maroša Kramára. Píšeš aj texty či sa venuješ iba hudobnej stránke?

Hudba je môj život, môj život je hudba! Nič iné robiť neviem a nič iné robiť nechcem. Hudba je moja láska, moje hobby, dokonca patrím medzi tých šťastlivcov na svete, ktorí sa dokážu hudbou aj živiť.robo

Viackrát si sa v duetoch spojil s rôznymi umelcami. Jana Kirschner, Mukatado, Monika Bagarová, Peťo Cmorík. Koho plánuješ osloviť najbližšie. Čo tak nejaká hviezda z repertoáru Overtime projektu?

Na projekt Overtime, na duet I JUST CANT STOP LOVING YOU, som si pozval fantastickú slovenskú speváčku ANITU SOUL. Skladbu zaspievala fantasticky a aj u mňa posunula produkciou spevu o level vyššie. Anite aj touto cestou ďakujem!

Exkluzívne prezradím, že ďalší vianočný album bude mať názov VIANOČNÉ DUETÁ. Máte sa na čo tešiť! 🙂

Zo sladkého popového speváka, ktorý sa vyznáva zo svojej lásky k Natálií či snov si sa stal zrelým mužom, jedným z najpopulárnejších umelcov na Slovensku. Organizátori ťa majú zafixovaného ako kvalitného speváka a vystupuješ na mnohých prestížnych akciách. Máš ešte nejaké sny, ktoré by si si chcel profesne či ľudsky splniť?

Mám veľa plánov a je veľa výziev predo mnou.

Vieme o tebe, že v začiatkoch svojej kariéry si žil v Japonsku. Nechýba ti cestovanie a spoznávanie nových kultúr?

Veľmi mi to chýba, akurát som uprednostnil rodinu. Chcem byť dobrým otcom, chcem byť čo najviac so svojou dcérou, avšak s cestovaním sa to nedá spojiť. Odísť na pol roka do zahraničia a nevidieť Hanku, to určite nie a za žiadne peniaze…

Čas pokročil a „starý mládenec“ Robo je manželom a otcom jednoročnej Hanky. Bola to láska na prvý pohľad?

Láska najväčšia a taká, akú som nikdy predtým nezažil!!! Vidieť moje dieťa prvýkrát bol pre mňa najväčší životný zážitok a neviem, či tento pocit niečo prekoná!

robo1

Aký si otec? Pomáhaš manželke Katke či si skôr pasívny pozorovateľ?

Pomáham… Prebaľujem, kŕmim, hrám sa s Hankou, skoro každý deň chodím na prechádzky. Ak mám čas a nie som na vystúpení, trávim čas s rodinou.

Na tvojej fanpage stránke na facebooku je vidieť, že máte skutočne krásny vzťah. Si prvým obrazom muža v živote Hanky a bum, hneď hudobník 🙂 Budeš jej raz práve hudobníkov zakazovať?

…nie, veď aj medzi hudobníkmi sú dobrí ľudia! 🙂

Čo by si odkázal našim čitateľkám Slovak Woman?

Prajem vám zdravie, lásku, šťastie a hlavne úsmev a dobrú náladu každý deň!!!… a matkám veľa trpezlivosti. Viem o čom hovorím, jednu matku môjho dieťaťa mám doma a každý deň jej hovorím, ako veľmi ju uznávam a obdivujem za to, že je taká úžasná a obetavá MAMA!

SW ďakuje Robovi za rozhovor a ako ochutnávku pred koncertom vám ponúkame prvú ukážku z dielne OVERTIME!

 

tour

robo

ar bas bic klavirFoto: archív Robo Opatovský