Prvá bábika Barbie bola uvedená na trh ešte v roku 1959, kedy mala v súlade s vtedajším americkým prototypom krásy blond vlasy, štíhlu postavu a bielu pokožku. Výzor „Barbiniek“ sa však za tie roky poriadne zmenil. K blonďavej bábike postupom času pribudla aj brunetka, ryšavka, či dokonca aj afro-americké dievčatká.

Mattel, najznámejší výrobca Barbie sveta, sa prednedávnom rozhodol prelomiť stereotypy a vyrobiť moslimskú Barbie, ktorá nosí hijab. Bábika je pomenovaná po americkej šermiarke a striebornej olympijskej víťazke Ibtihaj Muhammad. Ibtihaj bola prvá americká šermiarka, ktorá sa „odvážila“ súťažiť na olympiáde v hijabe.

prvá moslimská barbie

Ibtihaj trvdí, že jej Mattel splnil detský sen. Je nadšená z predstavy, že (nielen) moslimské dievčatá sa konečne môžu hrať s bábikou, ktorá sa dobrovoľne rozhodla pre nosenie hijabu. Podobne ako Ibtihaj, aj ony môžu jedného dňa s pomocou sebadôvery dosiahnuť veľké veci.

prvá moslimská barbieprvá moslimská barbie

prvá moslimská barbie

prvá moslimská barbie

Zdroj: Independent.co.uk, NYtimes.com, Dailywire.com | Foto: Facebook/Hijarbie, Ibtihaj Muhhamad, Instagram/ Barbiestyle, baltana.com