Keď v roku 2011 vydala Erika Mitchell Leonard knihu Fifty Shades of Grey ani netušila, akú lavínu hystérie spustí na celý ženský svet. Na prelome dní 11. a 12. 2. 2015 sme sa o polnoci dočkali filmového spracovania románu, ktoré sme s našou redakciou navštívili iba pre vás.

Ako zhodnotiť film, ktorý si od zverejnenia informácie o kinematografickom spracovaní drží status „najočakávanejší film roka 2015?“ Začnime teda od úvodu. Do kina, kde nás čakal sprievodný program, sme prišli v značnom predstihu. Dámy mali možnosť využiť pojazdný salón, kde vám profesionálne kozmetičky zdarma nalakovali nechty, predviedli cukrovú depiláciu a odporučili rôzne variácie lakov na nechty za akciové ceny. K dispozícií boli aj balené čaje zdarma, pri vchode alkoholický drink, hostesky, chlapi v oblekoch, skrátka recepcia ako má byť.  Ale uznajte, kino by sa aj tak nezaobišlo bez pukancov a coly, a tak sa s nimi 95% ženského publika s milovanými mužskými polovičkami odobralo do sály, kde sa doslova odrátavali posledné minúty.

fsfs

Musíme sa priznať, na premiéru filmu sme prichádzali skeptickí, nevedeli sme čo očakávať, nakoľko bol počas posledného roka veľkou mediálnou bublinou. Už od úvodu nás prekvapila ľahkosť a dôvtip, ktorý sa nesie celým filmom, keďže sme boli nastavení na vážnu erotickú snímku bez štipky hravosti. V Anastasií, obyčajnom dievčati, sa napriek hanblivosti ukrývala veselá bezstarostná povaha a bola skutočne nečakaným spestrením celého filmu. Neraz môžete mať pocit, že ju poznáte ako najlepšiu kamarátku a nemusíte sa hanbiť za vlastnú sexualitu. Sama je totiž jednoduchá, sympatická a s chybami. Pred filmom možno očakávate, že opäť uvidíte novodobú hviezdu s tehličkami na bruchu a dokonale upraveným telom, avšak čaká na vás reálna mladá žena s neoholenými stehnami, vypuklým zadkom, malými nedokonalými prsiami a medzierkou medzi zubami. A navyše s nehmatateľným make upom. Tvorcovia nepodcenili výber hlavnej predstaviteľky a môžeme povedať, že napriek predbežným avízam ohľadom obsadenosti postáv trafili do čierneho. Dakota zahrala úlohu čerstvej absolventky a panny rozkošne, avšak ak nemáte radi neprirodzené trhanie sa od vzrušenia počas súlože, dajte si počas scén v druhej polovici odtieňov niečo pod zub. V prípade Jamieho Dornana musíme uviesť, že rovnako nejde o žiadneho alfa samca, z ktorého by sme boli úplne „paf“, dokonca sme nemali ani chuť pretiahnuť ho. S Dakotou si však počas filmu skvele sekundovali a výraz v jeho očiach skutočne naznačoval, že ide o zvrhlíka, ktorý sa neštíti žiadnych praktík. Tvorcovia zjavne chceli poukázať na fakt, že nielen topmodelky a „Adonisovia“ dnešnej generácie môžu mať nabitý vzťah erotikou, ale aj bežne vyzerajúci ľudia (s tučným kontom). Na filme je zaujímavé to, že vás absolútne vtiahne do deja. Je nevtieravý a garantujeme vám, že nebudete mať pocit, že sedíte na zadku dve hodiny a tŕpnu vám nohy.

1

Ten, kto knihu nečítal bude určite prekvapený záverom, my sme mali možnosť vidieť niekoľko ľudí, ktorí len vykríkli „čo???“ a naopak ten, kto ju čítal, bude sklamaný nízkym počtom erotických scén. Po predvedení miestnosti na hranie (aj Anastasia sa pýtala a nešlo o X-box) budete zjavne očakávať sadomasochistické scény plné detailov, ale musíme vás sklamať. Režisérka nechala fantáziu divákov v napätí, mnohé scény boli zobrazené v náznakoch. Vaše polovičky teda nelákajte na tvrdé výkony v posteli, ale skúste hovoriť o erotickom filme. Môžeme však dopredu povedať, že Dakotu si ako Gillette girl predstaviť nedokážeme (odhalila sa celá) a Jamie nám ukázal malý zadok a rozopnuté nohavice 🙂

Dejová línia sa však nezaoberá iba intímnosťami dvoch ľudí, ale aj psychikou Christiana Greya. Máte možnosť vidieť jeho zraniteľnú a rozpoltenú osobnosť, ktorá sa snaží vyhnúť hlbšiemu vzťahu so ženou, čo sa mu očividne nedarí. Zahŕňa ju darmi, potrebuje jej spoločnosť, no napriek tomu sa prezentuje ako samostatný jedinec, ktorý sa odmieta pripútať k človeku vyžadujúc podpis zmluvy ošetrujúcu intímny vzťah. Schizofrénia či slabosť voči Anastasii Steele?

V prípade, že máte chuť na erotický film so šarmantnou ľudskou Dakotou Johnson a vážnym, chlapčensky pôsobiacim Jamiem Dornanom (s bradou je oveľa viac sexy!), určite nevynechajte očakávanú snímku. Popravde, my sa nevieme dočkať pokračovania a už dnes objednávame druhú časť knihy, lebo ten koniec! Ach, ten koniec nás jednoducho dostal!

https://www.youtube.com/watch?v=dQDilmi8RwI