Večne nespokojné a sebakritické dámy, toto je článok pre vás! Ak obchádzate zrkadlo z kilometrovej vzdialenosti, nie ste v tom samé. Spoločnosť Gfk realizovala v roku 2014 terénny prieskum v 22 krajinách s viac ako 27 000 respondentmi staršími než 15 rokov. Čo zistili vás vážne (ne)prekvapí: So svojim vzhľadom je úplne spokojný 1 (!) človek z desiatich.

 

Vážne sú nespokojnejšie ženy?

Porovnanie odpovedí mužov a žien prináša nový pohľad na tvrdenie, že ženy sú na svoj vzhľad viac kritické ako muži. Pokiaľ ide o percento tých, ktorí vyjadrili spokojnosť so svojím vzhľadom, sú na tom obe pohlavia rovnako. V oboch prípadoch je 43 percent pomerne spokojných a 12 percent je spokojných úplne. Muži však častejšie ako ženy majú k otázke vlastného vzhľadu neutrálny postoj (31 percent mužov oproti 27 percentám žien). Z hľadiska nespokojnosti síce ženy prekonávajú mužov, ale iba o niekoľko percentuálnych bodov. Skôr nespokojných je 14 percent žien v porovnaní s 11 percentami mužov, úplne nespokojné sú 4 percentá žien a 3 percentá mužov.

Najspokojnejšie je Mexiko

Na vrchole rebríčka úplne spokojných a so svojim vzhľadom stotožnených ľudí sa umiestnili obyvatelia Mexika a Turecka, Brazília a Ukrajina sa delia o tretie miesto. Na druhej strane, najsebakritickejším národom sú Japonci, ktorých až 38 percent nie je so svojím vzhľadom spokojných. Neradi sa do zrkadla pozerajú aj Briti, Rusi, Švédi či Austrálčania.

Na aké účely sú tieto poznatky dobré?

Závery takýchto výskumov sú dôležité pre podniky v módnej sfére, v sfére kozmetiky a starostlivosti o vzhľad, ktoré potrebujú identifikovať spôsob komunikácie a odhaliť tak, aký produkt u akej cieľovej skupiny bude mať najväčšiu odozvu na trhu.

Autor: Markéta

Zdroj: Gfk, Pinterest