Letná sezóna pomaly štartuje, no perfektná figúra do plaviek je stále len vzdialeným snom? Poctivo cvičíte, diétujete, no ručička na váhe tvrdohlavo odmieta oceniť vaše úsilie?

Pravdepodobne sa na ceste za dokonalou postavou dopúšťate elementárnych chýb. Kde je teda pes zakopaný?

Zlé stravovacie návyky

Vo vašom jedálničku dominujú zdravé jedlá, ale pozor, aj tie treba konzumovať s mierou. Napríklad orechy, mandle či avokádo obsahujú veľa kalórií. Takisto označenie „light“ či „bez tukov“ neznamená, že jedlo je nízkokalorické. Ďalším omylom je úplne vylúčenie karbohydrátov. Ich nedostatok totiž môže zapríčiniť nutričnú nevyváženosť stravy.

dieta1

Dôležité sú raňajky, lebo ak ich preskočíte, nastavíte si organizmus na stav hladovania a spomalíte tak metabolizmus. Rovnako pôsobí aj diéta s menej ako 1200 kalóriami na deň. Veľmi dôležitý je pitný režim. Hydratácia je nevyhnutná, preto pite aspoň liter a pol tekutiny za deň.

Hýbte sa správne

Aj pravidelná prechádzka je lepšia, ako vôbec nijaký pohyb, ale nestačí to. Zlatým pravidlom je aspoň 30 minút cvičenia alebo 4 kilometre behu či rezkej chôdze denne. Svalová hmota zrýchľuje metabolizmus, a teda aj chudnutie, ale ak sa venujete iba kardioaktivite, veľa vody nenamútite. Dôležité je aj posilňovanie!

 

Všetko je v hlave

Základom každej diéty je odhodlanosť a vytrvalosť. Netreba sa nechať znechutiť, najmä ak ste za posledné mesiace zleniveli a nabrali o čosi viac tukových vankúšikov. Všetko chce svoj čas a telo sa musí novému rytmu prispôsobiť. Niekomu to trvá dlhšie, no výsledky sa určite dostavia. Dôležitý je aj spánok, pretože jeho nedostatok zvyšuje hladinu hormónu vyvolávajúceho pocit hladu. Ak svoj stravovací režim a cvičebný plán dodržiavate naozaj svedomite, nejaký úlet sem-tam vám neublíži. Neznamená to však vrecúško chipsov a čokoládové keksy každé tri dni!

Foto: Pinterest