Mnohí ľudia stále skepticky tvrdia, že na Slovensku sa dobre zarobiť nedá. A ak aj áno, určite to nie je vďaka slušnej práci. My vás z tohto omylu vyvedieme a ukážeme vám, vďaka ktorým zamestnaniam si bežný človek môže dopriať dôstojný život plný hojnosti a dostatočnej slobody.

Existujú mnohé povolania, ktoré vám zaplatia účty, pričom vám zabezpečia potrebnú sebarealizáciu. Okrem popredných manažérov, podnikateľov či majiteľov úspešných spoločností si dokážete veľmi pekne zarobiť aj v prácach, kde by ste to možno nečakali. V našom zozname vám prinášame výber TOP 5 pracovných odvetví, ktoré spĺňajú kritériá pre ideálne zamestnanie s krásnym platom a možnosťou kariérneho rastu.

Informačné technológie

V dnešnej modernej dobe sa na špici rebríčkov najčastejšie ocitajú práce spojené s informačnými technológiami a komunikáciami. Dopyt po týchto pozíciách je stále obrovský aj v našej krajine. S rozmachom technológie je zjavné, že vyštudovať vysokú školu v tomto odbore sa čoraz viac oplatí. Najlepšie sú na tom systémoví architekti, ktorých platy sa približujú až k trom tisíckam eur. Taktiež analytici a konzultanti si dokážu zarobiť v priemere až do dvoch tisíc eur.

Programátori si podľa štatistík dokážu získať mesačne v priemere 1350 eur, pričom vývojári sú na tom veľmi podobne. Aj taký tester vďaka svojej práci dosahuje priemernú mzdu mierne nad 1 000 eur. Na poli komunikácií a informačných technológií teda mesačné platy len zriedkavo dosahujú nižšiu než štvorcifernú sumu.

office

Finančníctvo a bankovníctvo

Najlepšie platenými osobami sú podľa prieskumov finanční riaditelia, pričom ich priemerná mzda sa udáva na 2 930 eur. Nemusíte však zastávať najvyššie pozície, pretože v tejto oblasti si dokážete výborne zarobiť aj vďaka iným prácam. Ako konzultant v bankovníctve môžete zarobiť okolo 1 600 eur, prípadne sa môžete živiť ako finančný analytik s priemerným platom 1 330 eur. Aj nižšie radené pracovné miesta v bankovej sfére určite stoja za to, nakoľko napríklad taký pracovník na pokladni zarába okolo 640 eur.

Dobre sa uživíte aj v poisťovníctve, kde ako špecialista môžete získať ohodnotenie až 1 250 eur. Istú výhodu tvorí fakt, že pre uplatnenie sa v niektorých zamestnaniach v tejto sfére nie je vždy nutné vysokoškolské vzdelanie. Systém bankovníctva a poisťovníctva je dnes už natoľko prepracovaný, že šikovných ľudí si vedia vyškoliť v rámci spoločnosti. Naviac, ponuky práce v tomto odvetví častokrát zahŕňajú atraktívne pozície poskytujúce dostatočnú časovú flexibilitu.

Priemysel

Vedeli ste o tom, že aj vo výrobe si môžete celkom slušne zarobiť? Taký majster vo výrobnej fabrike zarobí v priemere 1 020 eur mesačne. Pokiaľ však máte namierené na vedúce pozície, možno vás ohromí fakt, že výrobní riaditelia si dokážu prilepšiť sumou vyššou než 2 000 eur za mesiac. Veľmi dobre sú na tom aj vedúci výrobných úsekov s platom okolo 1 200 eur, či strojní inžinieri s podobným ohodnotením.

Zvláštne postavenie má ťažobný priemysel, kde dokážu zárobky vystreliť do astronomických hodnôt. Zväčša sa však vykonávajú na živnosť – no napríklad živnostník, ktorý sa živí ťažbou dreva, si vlastnou šikovnosťou vie zarobiť aj okolo 3 000 eur. Pre výkon takejto činnosti tiež nie je nevyhnutné držať v rukách vysokoškolský diplom, no určité kritéria spĺňať musíte. V povolaniach týkajúcich sa poľnohospodárstva sú vysoko cenení najmä predsedovia družstva, ktorých platy sa prekvapivo pohybujú aj nad 1 000 eur.

drevo

Reklama a médiá

V tomto odvetví sú mesačné zárobky skutočne veľmi atraktívne. Je všeobecne známym faktom, že v dnešnej dobe sa dá najlepšie uživiť práve vďaka reklame. Ako riaditeľ reklamnej agentúry dokážete mesačne získať aj 3 000 eur. PR špecialisti zarábajú  v priemere 2 130 eur, pričom PR manažéri majú na výplatných páskach asi o tisícku menej.

To však nie je všetko. Do mediálnej sféry zaraďujeme aj povolania ako redaktor, šéfredaktor, copywriter či web dizajnér. Všetky spomenuté profesie dosahujú platy okolo tisícky mesačne. Skúsený copywriter si za jedinú stranu kvalitného PR článku pre poprednú spoločnosť častokrát vypýta aj viac než 30 eur. Nad vysokoškolským vzdelaním tu neraz víťazí najmä talent, šikovnosť a časová flexibilita, pričom o pracovné ponuky na takýto typ zamestnania rozhodne nie je núdza.

Elektrotechnika a energetika

V tejto oblasti bude vždy veľký dopyt po skúsených a kvalifikovaných zamestnancoch. Firmy dokážu oceniť najmä vysokú odbornosť, šikovnosť a skúsenosti. Na riadiacich pozíciách sa finančné ohodnotenia pohybujú medzi 1 000 – 2 200 eur. Vývojoví pracovníci si vedia zarobiť okolo 1 300 eur, a podobne sú na tom aj projektanti.

Ale napríklad ani servisní alebo skúšobní technici na tom vôbec nie sú zle, nakoľko ich platy sa môžu priblížiť až k tisícke mesačne. Hoci mnohí zdatní a vyučení elektrikári odchádzajú za takouto prácou do zahraničia, aj na Slovensku je možné svojou šikovnosťou docieliť veľmi atraktívne sumy.

electricity
Zdroj: slovakwoman.sk, naseplaty.sk | Foto: pixabay.com