Nech už deklarujete, že vám na móde nezáleží, alebo ste zúfalá „fashion victim“, svoje oblečenie si všetci vyberáme podvedome na základe momentálnej nálady, ale aj charakteru. Svojim outfitom komunikujeme s okolím a prezrádzame viac, ako si myslíme. Vo vedeckom svete sa tejto téme venuje celý rad odborníkov. Aké sú ich rady pre perfektný zovňajšok a čo hovoria o nás naše šaty?

Ako vyplýva z výskumov, prekombinovaný či zložitý outfit, ale aj navrstvené oblečenie vyžaruje neistotu. Tvorí akoby brnenie, pod ktorým sa jeho nositeľka snaží ukryť svoju zraniteľnosť a neistotu. Naopak, jednoduchý odev, minimalistické kúsky a elegantná striedmosť hovoria o jedinečnosti osobnosti a sebavedomí. Nezávislé a progresívne ženy si vyberajú hlavne kvalitné a prírodné materiály a neboja sa inovácií. Prílišná zdobenosť a extravagancia jednoznačne poukazujú na snahu vyniknúť za každú cenu.

Fashion

V klasickom bielom tričku s džínsami nás okolie dešifruje ako uvoľnenú ženu, ktorá sa má rada taká, aká je. Pozor však na detaily! V ležérnom štýle možno rýchlo skĺznuť k neupravenosti a pôsobiť zanedbane. Napríklad športové oblečenie v bežných denných situáciách je vnímané negatívne. Tepláky sú tolerované len na cvičenie v prírode či v telocvični. Ak sa v nich prechádzate na verejnosti, je to, akoby ste vyšli na ulicu v pyžame. Aspoň tak to svorne tvrdia psychológovia, stylisti aj náhodne vybrané respondentky. Aj pohodlný štýl musí byť jednoducho „šik“.

A ako by mal vyzerať ideálny outfit na formálne či výnimočné stretnutie? Základom sú tri pravidlá: jeden dominantný kus oblečenia a maximálne dve základné farby. Pokiaľ ide o doplnky, nemalo by ich byť viac ako tri. Pritom jeden z nich by mal mať osobitný význam. Môže to byť brošňa po starej mame, prívesok s vašim menom, vintage hodinky… Teda niečo, čo nepodlieha módnym trendom, ale vypovedá veľa o vašej osobnosti.

Foto: Pinterest