Čas plynie ako voda – strašné klišé, ale bohužiaľ tak pravdivé. Od obdobia, kedy boli najväčšie hity Wannabe, Quit Playing Games (With My Heart), Baby One More Time či Chtěl bych tě líbat sú nenávratne preč. Prečo by sme si však nemohli zmapovať kariéry ich autorov?

 

Spice girls – revolúcia v ženskom hudobnom priemysle

spice

Dovolíme si tvrdiť, že Spice Girls je prvou dievčenskou skupinou, ktorá na hudobnej scéne zaznamenala fenomenálny úspech.  Skupina vznikla v Londýne na podnet producenta Boba Herberta a jeho syna Chrisa. Dievčatá mali byť akýmsi klonom chlapčenskej skupiny New Kids On The Block. Chlapci dostali viac ako 600 žiadostí a 300 z nich pozvali v roku 1994 na kasting do tanečného štúdia na londýnskej Oxford Street. Výsledkom kastingu bola pätica korenených dievčat  v zložení Victoria Beckham, Emma Bunton, Melanie Chisholm, Melanie Brown a Geri Halliwell. Ich prvý album Spice vydali až o dva roky neskôr a predalo sa z neho 23 miliónov nosičov. Práve z tohto albumu pochádza aj debutový singel Wannabe, ktorý dievčatá komerčne preslávil po celom svete a kúpilo si ho takmer 53 miliónov fanúšikov. Ďalšie single z neho boli skladby Say You´ll Be There, 2 Become 1 a Mama/What Do You Think You Are, ktoré taktiež úspešne bodovali v hitparádach.

Druhý album Spiceworld už nebol taký úspešný ako prvý, no skladby z neho boli odprezentované aj vo filme, ktorý niesol rovnomenný názov a z časti zachytával život populárnej dievčenskej skupiny. Z albumu sa predalo 20 miliónov kusov a skladby Spice Up Your Life, Too Much, Stop a Viva Forever sa stali singlami, ktoré rotovali v rádiách. Kariéra tejto skupiny v plnom zložení trvala len do roku 1998, kedy počas amerického turné formáciu opustila Geri Hallivell vtedy známa svojimi ohnivo červenými vlasmi. O dva roky neskôr sa ostatné štyri členky pokúsili vydať ďalší album Forever, ktorý sa nestretol takmer so žiadnym komerčným úspechom, jeho celosvetová predajnosť sa priblížila len k číslu 2 milióny. To znamenalo úplný rozpad Spice Girls, kedy sa každá členka vydala na svoju vlastnú sólovú kariéru, paradoxne najúspešnejšia bola tá, ktorá odišla ako prvá, teda už spomínaná Geri Hallivell.

Napriek raketovému úspechu a rýchlemu pádu patrí speváčkam celosvetové prvenstvo najpredávanejšej  ženskej skupiny, ktorá dosiahla svetový rekord, a to s viac ako 75 miliónov predaných albumov. Už spomínaný prvý album Spice je najpredávanejším albumom a Spiceworld druhým najpredávanejším albumom ženskej skupiny všetkých čias. O ich stále pretrvávajúcom úspechu svedčí aj fakt, že v roku 2007 sa pri príležitosti 10. výročia od ich vzniku speváčky opäť stretli, aby vydali album svojich najväčších hitov a potešili fanúšikov svojim turné, ktoré vďaka markantnému úspechu museli o nejaký čas predĺžiť, pretože namiesto 11-tich koncertov ich odohrali 48 (z toho 18 v rodnom Londýne, kde sa lístky predali za skutočne neuveriteľných 38 sekúnd).

Ďalšou dievčenskou skupinou, ktorá žala úspech v druhej polovici 90. rokoch bola napríklad formácia All Saints, ktorá však nedosiahla slávu kolegýň zo Spice Girls a po krátkom čase sa taktiež rozpadla.

Backstreet Boys – najúspešnejší medzi chlapcami s rozopnutými košeľami

backstret

Chlapčenskou odnožou už spomínaných Spice Girls sú bezpochyby americkí chlapci zo svetovo komerčne najúspešnejšieho boybandu Backstreet Boys. Túto formáciu má na starosti businessman Lou Pearlman, ktorý počas konkurzov v rokoch 1992 a 1993 vybral do skupiny troch členov – AJ Mclean, Nick Carter, Howie Dorough. Neskôr sa chlapci zoznámili s  Kevinon Richardsonom, ktorý do skupiny prizval aj svojho bratranca Briana Litterella.  Ich debutový album Backstreet Boys sa začal nahrávať v roku 1994, no bol dokončený až v roku 1996 a vyšiel dokonca dvakrát. Najprv pre európsky trh, kde ho preslávil singel I´ll Never Break Your Heart, druhýkrát v Spojených štátoch amerických, kde sa prvým singlom stala pieseň Quit Playing Games with My Heart. O rok neskôr bol vydaný druhý album Backstreet Back, ktorý vyšiel takmer vo všetkých krajinách okrem USA, kde bola uvedené na trh kompilácia nahrávok z prvého a druhého albumu. Rok 1999 bol pre členov skupiny veľmi úspešný, keďže ďalší album s názvom Millennium sa stal zlatý a platinový v 45 krajinách a skupina taktiež získala 5 nominácií na cenu Grammy Award.

Po vydaní štvrtého albumu Black and Blue v roku 2000, z ktorého sa predalo viac ako 15 miliónov kusov, sa chlapci na dva roky odmlčali a Nick Carter sa vydal na sólovú kariéru. Potom však nastal comeback aj s albumom Never gone, ktorý v americkom rebríčku debutoval na treťom mieste a singel Incomplete začali opäť hrávať rádiá. V roku 2006 však znovu nastali zmeny a skupinu opustil Kevin Richardson. O rok neskôr skupine vyšiel album Unbreakable, pod ktorým boli podpísaní už len štyria členovia Backstreet Boys, v roku 2009 This is us a o štyri roky na to  zatiaľ ich posledný album In a World Like This. Ani jeden z nich sa však nerovná sláve, ktorú dosiahli v 90. rokoch. Superlatívy z tohto obdobia, ktoré sú na chlapcov aplikované, sú adekvátne k ich úspechom zapísaným aj v V Guinnessovej knihe rekordov. Backstreet Boys majú totiž v tejto knihe neuveriteľných 14 zápisov vrátane najrýchlejšie vypredaného albumu (Millennium), najhranejšieho singla za týždeň (I Want It That Way), najväčšieho počtu fanúšikov na turné či najdrahšieho videoklipu v histórii (Larger Then Life). Dokonca prekonali aj legendárnych The Beatles, a to konkrétne v predajnosti 30 miliónov kusov dvoch albumov.

Backstreet Boys to však v konkurenčnom boji mali o čosi ťažšie než ich dievčenská britská verzia Spice Girls. 90. roky na rozdiel od súčasnosti boli charakteristické sladkými boybandovými skupinami. Jednou z nich, s ktorou sa Backstreet Boys delilo o úspech asi najviac, bolo zoskupenie *NSYNC, ktoré paradoxne časopis Rolling Stone označil za najúspešnejšiu skupinu na svete. Do kategórie „boybandových lámačov sŕd“ by sme tiež mohli zaradiť napríklad aj Boyzone, Take that či East 17.

Britney Spears – Fenomén aj vďaka svojmu panenstvu

britney

Britney Spears bolo meno, ktoré sa pred zrodom Lady Gaga a nekôr Miley Cyrus, skloňovalo asi najčastejšie. Americká popkultúrna ikona, ktorá vo svojom živote prešla asi všetkým, čím mohla. Úspešnou sa však nestala zo dňa na deň. Spievať začala ako štvorročná v kostolnom speváckom zbore, neskôr pôsobila aj so svojimi terajšími kolegami Christinou Aguilerou a Justinom Timberlakom v televíznej šou Mickey Mouse Club. Rok 1997 bol pre speváčku prelomový, pretože vydala svoj debutový singel a zároveň aj videoklip Baby One More Time, v ktorom sa prezentovala ako nevinná školáčka v uniforme. Pochádzal z rovnomenného albumu, z ktorého sa celosvetovo predalo 28 miliónov kusov a z Britney sa stala najbohatšia teenagerka v celej histórii. Rovnako zaň dostala množstvo ocenení a bola zvolená za najväčšiu celebritu sveta.

Do dejín sa však zapísalo aj jej panenstvo, ktoré bolo istý čas pre médiá témou číslo jeden. Druhé CD s názvom Ooops!… I Did It Again sa ihneď po uvedení na trh dostalo takmer vo všetkých krajinách na vrchol predajnosti. Počas prvého týždňa sa z neho v Amerike predalo 13 miliónov kópii a stalo sa tak najrýchlejšie predávajúcim albumom speváčky všetkých čias. S tretím albumom Britney prišiel ale neúspech a speváčka zaznamenala oproti doterajšej kariére obrovský prepad. Ďalšiu slávu priniesol v roku 2003 singel Toxic, za ktorý Britney prvýkrát získala cenu Grammy a pochádza z jej štvrtého počinu In the Zone. Odvtedy je jej kariéra ako na hojdačke, no úspešne sa prebojovala až po súčasnosť, čo sa jej už vyššie spomínaným kolegom nepodarilo. Medzi tým vydala ešte v roku 2007 CD Blackout, ktorý bol kritikmi prijatý rôzne, no singel Give me more je po debutovom Baby one more time druhým najúspešnejším singlom jej kariéry. Po ňom nasledoval úspešné albumy Circus a Famme Fatale. Jej zatiaľ posledný počin vyšiel pred vyše roko a nazvala ho podľa svojho mena  Britney Jean.

Britney Spears je jedna z mála speváčok, ktoré dokázali na scéne zotrvať počas takej dlhej dekády. Je to však fenomén majúci za sebou enormný tím ľudí. Ten ju drží ju na výslní popmusic a nedovolí jej z neho odísť. Čokoľvek, čo hudobní producenti pustia do sveta a bude to podpísané menom Britney Spears prinesie odmenu v podobe finančnej injekcie.

Na československej hudobnej scéne bol fenomén dávno pred Rytmusom a volal sa LUNETIC

luneticv

Chlapčenská skupina Lunetic priniesla na československú hudobnú pôdu doslova niečo, čo na nej ešte nebolo. Volalo sa to šialenstvo, ktoré ľudia dovtedy poznali len zo svojich televíznych obrazoviek. Štyria mladí chlapci pochádzajúci z Českej republiky zaznamenali koncom 90. rokov úspech doposiaľ nevídaný a dovolíme si tvrdiť, že doteraz sa ho nepodarilo nikomu prekonať, dokonca ani Rytmusovi.

Skupinu založili v roku 1995 Martin Kocián a Aleš Lehký, ktorí svoju kariéru odštartovali ako tanečníci eurodancu na diskotékach. Neskôr sa spojili s ďalšími členmi Davidom Škachom a Vaškom Jelínkom a spolu vytvorili štvorčlennú skupinu.  V roku 1998 nastala hudobná revolúcia. Chlapcov si všimol producent Stano Šimor, ktorý zapríčinil ich enormne rýchly raketový štart do hudobného priemyslu. Vydali debutový singel Máma, krátko na to svoj prvý album Cik- Cak, začali moderovať hitparádu Eso a úspech sa každým dňom len nabaľoval. Spomínaný album sa stal v roku 1998 najpredávanejším titulom a získal štvornásobnú platinovú platňu za viac ako 220 tisíc predaných nosičov, o ktorých sa dnes môže každému československému hudobnému interpretovi len snívať .

V televíznych hitparádach ich videoklipy lámali taktiež rekordy, avšak fanúšikovia si ich  mohli pozrieť nielen tam, ale aj na dokumentárnej videokazete Cik – cak, ktorá vyšla v roku 1999. Okrem videoklipov videokazeta ponúkla aj množstvo rozhovorov s členmi skupiny. V tom istom roku vyšiel chlapcom druhý album Nohama na zemi a o rok neskôr CD Časoprostor, s ktorým bohužiaľ prišiel aj úpadok slávy a Lunetici sa s fanúšikmi rozlúčili posledným turné, ktoré však nepoctilo ani zďaleka toľko fanúšikov než na začiatku. V roku 2002 vydali výber toho najlepšieho z ich tvorby pod názvom „Na přáni“ a k najúspešnejším pesničkám z predchádzajúcich albumov pridali aj dve novinky. Jednou z nich bola skladba Vzpomínam, ktorej zmysel spočíva v nostalgickej rekapitulácii a spomienkach na úspech (čo badať aj prostredníctvom ilustračných záberoch vo videoklipe), ktorý zažívali, no textovo je vyjadrená vo forme spomienok k svojej láske.

V roku 2008 sa opäť pripomenuli fanúšikom kompiláciou Best of. Tá obsahovala 20 najväčších hitov a aj 20 videoklipov. Okrem toho, že od čias najväčšej slávy vydali Lunetici niekoľko spomienkových albumov, skúsili naozaj „iba tak byť“. David pôsobil niekoľko rokov v Anglicku, Martin ako čašník v Írsku, Vašek ostal verný hudbe a vlastní nahrávacie štúdio, no a v šoubiznise zotrval jedine Aleš, ktorý pôsobí ako rozhlasový a televízny moderátor. V roku 2011 sa však chlapci rozhodli, že opäť vstúpia na hudobnú scénu ako pôvodné kvarteto s novým albumom Na vlnách s piesńami z ich autorskej dielne, čiže celkovo ide o ich prvé autorské CD.