Určite ste sa pri užívaní piateho balíčka antibiotík zamysleli nad tým či neexistuje zdravšia a menej chemicky upravená cesta k vyliečeniu bakteriálnych infekcií. Nemáte občas pocit, že čím viac antibiotík a liekov užívate, tým sa cítite horšie?

Katka: ,,Osem rokov som neužívala žiadne lieky. Najprv nebol čas na návštevu lekára, potom prišlo jedno tehotenstvo, kojenie, druhé tehotenstvo, kojenie… Všetko stavy, kedy je užívanie liekov priam neprípustné – aspoň pre mňa to tak bolo. A zrazu po jednej preventívnej prehliadke u obvodného lekára, ku ktorej som sa po ôsmich rokoch konečne odhodlala, som v čakárni stretla baktériu, ktorá tam čakala len na mňa. Nuž, hurá späť smer obvodná lekárka, veď z preventívnej prehliadky nemôžem odísť so záznamom „zdravá“. Vybrala som prvú dávku antibiotík, probiotík a iných „…otík“, aby som sa o tri týždne vrátila s novou baktériou, ktorá bola kamoška s mnou užívanými antibiotikami. A tak, dostala som ďalšie balenie antibiotík, k tomu spreje a vitamíny. Neprešiel mesiac, dámy, a navštívila ma v poradí už tretia baktéria. A vtedy som skúsila domáci recept našich babičiek. Zmixovala som, čo som doma našla a nieslo to nálepku „zdraviu prospešné a lieči“. Lebo aj moja babka mi vravievala: „Daj si polievočku, urobí Ti dobre.“ No… urobila.“

My sme sa nechali inšpirovať a prinášame vám recept na výborný vývar starých mám, ktorý vás poteší bez ohľadu na zdravotný stav.

Ako základ budete potrebovať slepačí alebo zeleninový vývar.

Ingrediencie:

  • 250 ml slepačieho alebo zeleninového vývaru
  • 2 polievkové lyžice olivového oleja
  • približne 50 olúpaných a očistených strúčikov cesnaku (cca 5 hlávok)
  • 1 polievková lyžica čerstvého nakrájaného tymianu
  • sušené aj čerstvé bylinky, aké obľubujete
  • 2 polievkové lyžice masla
  • 2 veľké pokrájané biele cibule
  • suchý chlebík alebo sucháre
  • kyslá smotana – nie je povinná

Príprava:

Všetky strúčiky cesnaku prekrojte na polovicu, podlejte troškou olivového oleja, prikryte fóliou a pečte v rúre pri cca 150 stupňoch Celzia 60 až 90 minút. Sem tam skontrolujte či netreba podliať vodou.

Medzitým si zohrejte olivový olej a maslo, pridajte cibuľu a duste do sklovita asi 10 minút. Z upečeného cesnaku urobte kašu (ako keď robíte zemiakové pyré) a pridajte na panvicu k cibuli. Premiešajte, pridajte všetky bylinky a vývar, následne nechajte zovrieť a potom ešte varte na slabom ohni aspoň 5 minút. Pridajte kocky suchého chlebíka a varte až do jeho zmäknutia.

Na záver môžete ešte všetko spolu zmixovať ručným mixérom, pridať soľ, korenie, prípadne ešte kyslú smotanu.

Dobrú chuť a dovyliečenia! 🙂

Autor: Katarína Rajnaková