Na prelome októbra a novembra má Slovensko čeliť najrozsiahlejšej celonárodnej plánovanej akcii v modernej histórii. Absolútne najviac diskutovanou témou uplynulých dní sa stáva plošné testovanie na prítomnosť nákazy novým koronavírusom, ktoré by mohlo údajne ako jediné zabrániť obávanému vypnutiu krajiny. V súvislosti s odvážnym konceptom prichádza vyjadrenie z paláca od samotnej prezidentky!

Zuzana Čaputová za rok a pol vládnutia prejavila občanom už viackrát obrovskú empatiu a snahu riešiť problémy ľudským prístupom. Celoplošné testovanie sa stáva niečím, s čím sme sa ako národ ešte nikdy predtým nestretli, je preto logické, že mnohí obyvatelia štátu pociťujú obavy z nepoznaného.

testy koronavírus

Omnoho zarážajúcejším sa ale stáva fakt, že premiér Igor Matovič poskytol podstatnú informáciu len prostredníctvom vyhlásenia v médiách. Prezidentka tak bola náhle uvrhnutá do situácie, kedy musela okamžite konať, hoc predtým o celoštátnej operácii nevedela. Zuzana Čaputová učinila dôležité rozhodnutie s cieľom ochrániť národ pred možnými rizikami enormného zásahu, kontrolovaného armádou i zdravotníkmi.

Pomôcť by mal poradný orgán

,,Dnes ráno som navrhla zvolanie Bezpečnostnej rady štátu v súvislosti so zámerom vlády na plošné testovanie. Bude ma zaujímať nielen prepracovanosť konceptu, ale aj stav príprav na plošné testovanie. Najmä to, či je takéto testovanie realizovateľné bez negatívneho dopadu…“ avizovala popredná politička, poukazujúc na faktory, ako ovplyvňovanie zdravotnej starostlivosti počas vykonávania výterov či prípadné riziko infikovania sa priamo na odbernom mieste.

Na volebných okrskoch bude totiž nevyhnutná prítomnosť tisícov vojakov a zdravotníckeho personálu, čo môže negatívne zasiahnuť do bežného chodu systému starostlivosti. Občania sa zároveň obávajú toho, že by sa počas testovania na Covid-19 mohli nakaziť, keďže drvivá väčšina okrskov sa nachádza na školách či v domovoch dôchodcov – práve z týchto dôvodov by mala byť príprava na udalosť na podnet prezidentky kontrolovaná Bezpečnostnou radou štátu.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

zuzana čaputová

Zdroj: Instagram/Zuzana_caputova | Foto: Instagram/Zuzana_caputova, Pixabay.com