Rodina a príbuzní sa väčšinou snažia mladomanželom uľahčiť štart do spoločného života nielen prostredníctvom hmotných darov a výherných žrebov, ale aj obálkami s väčším či menším obnosom peňazí. Podliehajú ale takéto príjmy daňovej povinnosti?

Od roku 1983 platí zákon, podľa ktorého by sa mali všetky dary, vrátane tých svadobných, zdaňovať. Doteraz sa viac-menej neuplatňoval, ale v poslednom čase sa daňové úrady začali na „obálkové svadobné peniažky“ zameriavať. Našťastie takéto zákony neplatia na Slovensku, ale stačí, aby ste si našli svojho vyvoleného v susednom Poľsku a problém sa bude týkať aj vás.

Čo ak obálku zatajíte?

Ako pri každom porušení zákona, aj tu vám hrozí sankcia, konkrétne môžete zaplatiť až 75 percent z darovanej sumy. Otázkou zostáva, ako sa takýto priestupok dokazuje.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Ešteže žijeme na Slovensku!

Aj keď sú niektoré naše zákony občas postavené na hlavu, otázku darov máme vyriešenú podstatne jednoduchšie. Ako pre noviny.sk uviedla hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová, tieto dary nie sú predmetom dane z príjmov, a to bez ohľadu na ich výšku: „Suma darov prijatých od svojich príbuzných alebo známych na svadbe, ktorá je vylúčená z predmetu dane a ktorú fyzická osoba nezdaňuje, nie je žiadnou sumou obmedzená.“

Zdroj: noviny.sk | Foto: pixabay.com