Pondelok ráno. Všetci sa s chuťou, úsmevom a elánom vrhajú do vyvolenej práce, aby mohli opäť platiť neodkladné účty, doživotné úvery, prípadne, ak ste si už ,,zarobili“, tak aj živiť nejaké tie hladné krky. Prichádza krutá realita všedného dňa, ktorá sa nezaobíde bez zopár pózerských afektov a funny situácií s „nadriadenstvom“, kedy by ste sa radšej v riti videli, ako si to zopakovať ešte raz.

 

5 pracovných pretvárok

1. Prehnaný záujem o úplne zbytočné informácie, ktorými vás zahlcuje šéf, napríklad ako vzorne trávil víkend s rodinou, zatiaľ čo vy ste sa naháňali v ďalšej práci na polovičný úväzok, prípadne aupairovali známym v skutku „milé“ školopovinné deti.

2. Smiech na absurdných vtipoch, ktorý má ešte niekoľko variant:

Úsmev popod fúz (v duchu si myslíte, aká strašná kravina) – dovolíte si ho, ak niekomu nepotrebujete liezť do zadku, dotyčného poznáte dlhší časový úsek, a ak nemáte vyslovene formálny vzťah.

Silený rehot – ak potrebujete personálne zapôsobiť na šéfa a uistiť ho, že práve vy ste tá správna osoba, s ktorou môže zdieľať tú blbosť, samozrejme, aj nabudúce.

Prevrátenie očami a následný úprimný úsmev sám pre seba – výborný pocit, ak ste vo firme na nenahraditeľnej pozícii a všetko vám môže byť srdečne jedno.

3. Zveličenie malého problému a následný postup, ako bravúrne ste ho vyriešili samé, prípadne nenápadné vypichnutie zlyhania iného úseku. Veď sa to už nedozvedia – koniec koncov, je to už vyriešené.

4. Po čase obeda „zrazu“ zistíte, že ste ešte ani nejedli, pretože zodpovedne plníte a dokončujete pridelenú prácu. Aká je však realita? Podvedome iba odďaľujete polhodinovú prestávku, aby vám po jej vyčerpaní ostalo do konca pracovnej doby už len minimum času.

5. Nechce sa vám dnes pracovať? K tomu najpilnejšiemu výkonu vás prinúti šéf, najmä ak sa bude nachádzať vo vašej bezprostrednej blízkosti či v zornom uhle pohľadu. Obrovskou výhodou je, ak máte obrazovku situovanú oproti nemu. Vtedy môžete preklikávať všetky rôzne stránky na internete a pritom sa tváriť ako zamestnanec mesiaca.

Autor: Mikauka