Všetci milovníci kvalitnej hudby a jazzu pozor! Už dnes sa môžete tešiť na dvojdennú dávku toho najlepšieho na ONE DAY JAZZ FESTIVALe, ktorý sa bude konať 21. a 22. mája v bratislavskom Istropolise! Pozvánku riaditeľa festivalu Martina Valihoru prijali exkluzívni hostia, medzi inými aj výnimočná speváčka, Achinoam Nini alias NOA.

Hlavnou hviezdou 10. ročníka festivalu Martina Valihoru bude najuznávanejšia speváčka a skladateľka z Izraela, ktorá počas svojej kariéry vydala 15 albumov a spolupracovala s hviezdami ako Sting, Stevie Wonder či Quincy Jones. „Som rád, že NOA prijala naše pozvanie. Poznám ju dlho, ešte od času, keď vydala album, na ktorom spolupracovala s Pat Mehenym. Tým si vytvorila fanúšikovskú základňu aj na Slovensku. Odvtedy je mojím snom vidieť ju naživo a som rád, že One Day Jazz Festival môže symbolicky zareagovať na súčasnú situáciu vo svete práve mierovým a krásnym koncertom izraelskej speváčky AchiNoam Nini, ktorá nám predstaví svoje umenie nielen ako speváčka, ale aj ako výborná hráčka na perkusie,“ teší sa z headlinerky festivalu Martin. Táto výnimočná speváčka vystúpila v roku 1994 ako prvá Židovka vo Vatikáne, kde v rámci Medzinárodného dňa rodiny zaspievala skladbu Ave Maria.

Ďalšou svetovou lahôdkou, ktorú budete mať možnosť v Istropolise vidieť počas prvého večera je trio Rona Affifa, ktorý je synovcom a žiakom legendárneho Rona Anthonyho, ktorý zdieľal pódia s veľkým Frankom Sinatrom. Ron sa slovenskému publiku predstaví s basgitaristom Jurajom Griglákom a Martinom Valihorom. Do tretice sa 21. mája môžete tešiť na hudobný objav Demovnice FM s názvom Cha bud v zložení Viktor Balog (bicie), Matej Lazár (klávesy), Peter Šafránek (gitara), Adam Richter (basa), Viktor Vaitovič (tenor sax) a Filip Molčányi (alt sax). Sexteto mladých hudobníkov zahrá vlastné autorské kompozície v štýle jazzu, reggae, funky, ale i D´n´B či dub.

martin valihora

Ako sme už spomínali, tento ročník festivalu je jubilejný a tak sa Martin Valihora rozhodol pre prekvapenie v podobe pridaného festivalového dňa. Počas druhého večera si môžete doslova vychutnať najväčšiu elitu domácej jazzovej scény. Dôkazom je line up v zložení- basgitarista Juraj Griglák s kapelou Marcusa Millera či Martin Valihora s kapelou Mezzoforte.

Juraj Griglák pokrstil koncom roka 2014 nový album „Time to Fly“ a na festivale vystúpi s americkým bubeníkom Poogie Bellonom, klávesákom Bobbym Sparksom, tenor saxofonistom Christom Hemingwayom, z ktorých každý spolupracoval s množstvom popredných svetových umelcov. Predpokladáme, že toto vystúpenie bude jednou z najväčších koncertných udalostí roka 2015. Po ňom sa predstaví jazzový gitarista a skladateľ z USA, Wayne Krantz, ktorý sa od 90. rokov sústredí na sólovú kariéru a hru s vlastným triom.

Zlatým klincom celého programu bude vystúpenie najznámejšieho slovenského jazzového bubeníka Martina Valihoru, ktorý si s islandskou fusion kapelou Mezzoforte zahral už začiatkom októbra 2014 dvakrát v Košiciach. Ak si stále myslíte, že sa na festivale ONE DAY JAZZ FESTIVAL predstaví málo hudobníkov, už onedlho predstaví riaditeľ udalosti, Martin Valihora ďalšie mená aj z čisto domácej jazzovej scény. Vstupenky na koncert sú v predaji exkluzívne iba v sieti Ticketportal.sk.

LINE – UP ONE DAY JAZZ FESTIVAL 2015

21. máj

  • Cha bud (SK)
  • Ron Affif (USA)
  • NOA (Izrael)

22. máj 

  • Juraj Griglák & Company feat. Poogie Bell (SK / USA)
  • Wayne Krantz (USA)
  • Mezzoforte feat. Martin Valihora (SK / Island)

Jazz4Jed juraj griglak

Foto: Soul for Show