Dokážete si predstaviť, že by vaša ratolesť starla 5 až 10-krát rýchlejšie ako ostatné deti? Toto nie je sci-fi príbeh, toto je realita! Progéria je nezvyčajná diagnóza, s ktorou sa narodil i chlapček Sam Berns, no, žiaľ, dodnes bola prebádaná len veľmi okrajovo. Pri tejto chorobe ide o predčasné starnutie pri vývoji zastavenom na detskom stupni. 

Progéria je veľmi zriedkavé, zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie, ktoré spôsobuje chybný gén LMNA. Príznaky sa začnú prejavovať už u malého osemmesačného dieťatka v momente, keď prestane priberať a rásť. Už v dvoch rokoch sa u neho môžu prejaviť starecké choroby, ako je reuma, artritída či arterioskleróza.

Tieto ochorenia sú spojené s veľkými bolesťami. Samotnému dieťaťu tak ostáva na život približne 12 rokov, pričom na túto diagnózu trpí celosvetovo v priemere 35 detí. Samovi Bernsovi, veľkému hrdinovi v stareckom tele, sa podarilo dožiť 17 rokov a prostredníctvom videa zanechal pre ľudí odkaz v podobe odpovedí na často kladenú otázku: ,,Ako žiť šťastný život?“

10 rád podľa Sama Bernsa ,,Ako žiť šťastný život“

1. Byť statočným neznamená, že to bude jednoduché, ale byť statočným je kľúčom k pohybu vpred!

2. Zmier sa s tým, čo nemôžeš urobiť, pretože je tu vždy veľa vecí, ktoré urobiť môžeš!

3. Vždy som si bol vedomý, že môj život je plný prekážok, ale nikdy som nechcel, aby sa kvôli tomu trápili ľudia v mojom okolí.

4. Nikdy som nestrácal energiu na to, aby som sa cítil zle kvôli tomu, kto som.

5. Vždy som sa obklopoval ľuďmi, s ktorými som chcel byť a stále som napredoval.

6. Pokúšal som sa netráviť čas tým, aby som sa cítil nepríjemne kvôli tomu, kto som, pretože ak by som to robil, potom by neostalo miesto na radosť.

7. Nikdy nezmeškáš párty ak si ju vieš spraviť!

8. Nestaraj sa o prekážky, ži svoj život šťastne.

9. Nestaral som sa o to, čím sa môžem stať. Veril som, že môžem zmeniť svet a ako som sa snažil zmeniť svet, bol som šťastný.

10. Obklop sa ľuďmi, s ktorými chceš byť.

Foto: YouTube | Zdroj: abcnews.com, buzzfeed.com