Je november a teploty siahajú na niektorých miestach Slovenska až k 20 °C. Kým jedna skupina sa teší, druhá, preferujúca zimné obdobie, čaká, kedy „leto“ konečne skončí a príde chlad, aký je pre jeseň príznačný. Avšak dočkáme sa ho?

Prechádzať sa v novembri v krátkom rukáve nie je pre našu krajinu typické, no aj my sme sa stali svedkami niečoho, čo by bolo pre Slovákov možno ešte pred rokom nepredstaviteľné. Jesenné teploty šplhajúce sa k 20-tim stupňom sú podľa odborníkov zatiaľ vyvrcholením rekordne teplého roku 2018.

Takto teplo za posledných 147 rokov nebolo

 „Podľa meraní teploty vzduchu v Hurbanove môžeme konštatovať, že zatiaľ je rok 2018, za obdobie január až október, najteplejší od začiatku meraní v roku 1871. Jeseň 2018 je zatiaľ o vyše 2 °C nad denným priemerom z rokov 1901 až 2000,“ pre Pluska.sk uvádza klimatológ Milan Lapin. Okrem toho prezradil, ako sa bude počasie na Slovensku vyvíjať počas zimy. Máme sa na čo tešiť? Nuž ako kto. „Keďže aj december 2018 sa predbežne počíta s odchýlkou nad 1,0 °C, tak bude možno aj celý rok 2018 rekordne teplý nielen na Slovensku ale aj v Európe ako celku,“ tvrdí Lapin.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Ak vás zaujíma, či sa tento rok budeme môcť radovať zo snehu, odpoveď znie áno, ale má to jeden háčik. „Ide len o to, od akej nadmorskej výšky sa bude vyskytovať,“ znie vyjadrenie klimatológa Petra Faška, pričom dodáva, ak ak bude teplo tak ako teraz, problémy so snehom sa môžu vyskytnúť dokonca aj na miestach, ako je Štrbské Pleso.

Zdroj: Pluska.sk | Foto: giphy.com, depositphotos.com/