Čo robíte s novým oblečením hneď potom, ako si ho kúpite? Ak patríte medzi netrpezlivé ženy, ktorý sa chcú okamžite predviesť v novou outfite pred svojim okolím, spomaľte. Preskakujete totiž najdôležitejší krok medzi nákupom a jeho nosením. Pranie!

Zakúpili ste si novú košeľu, krásne tričko či nohavice? Nezabúdajte, že tieto veci sa vo vašej skrini neobjavili náhle z ničoho nič, ale dlhší čas polihovali na poličkách obchodov, kde si ich skúšal aj niekto iný. Odborníci tvrdia, že ani čisto nové oblečenie, ktoré je zabalené v obale, nie je úplne čisté.

Bez názvu

Nové oblečenie často obsahuje chemikálie, ktoré môžu spôsobiť vyrážky, začervenanie pokožky alebo svrbenie. Šatstvo je často farbené a šité, a teda sa ho dotýkali aj iní ľudia okrem vás. Podľa štítka, kde máte uvedené odkiaľ oblečenie pochádza, môžete zistiť, ako dlho asi cestovalo. Možno budete prekvapené, avšak nové odevy bývajú častokrát zdrojom vší alebo rôznych baktérií. To sa však netýka hrubého zimného kabáta či koženej bundy, ktoré prať nemusíte. Ide najmä o kúsky, ktoré dávate priamo na pokožku, ako sú tričká, nohavice alebo spodné prádlo.

Okrem stôp od deodorantu či make- upu nie je žiaden spôsob, akým môžete zistiť, kto mal oblečenie pred vami. Preto je lepšie, ak si vždy nové kúsky aspoň raz preperiete.

Foto: Wallpaperscraft