Jedna z najvýraznejších účastníčok reality šou Farma Jana Hrmová sa môže pochváliť nielen skvelou figúrou. Komplimenty dostáva aj na svoju mlado vyzerajúcu pokožku tváre, ktorú ochraňuje používaním krému s SPF faktorom. Sama priznáva, že produkty tohto typu využíva už roky. Dokonca má medzi nimi svojich obľúbencov.

Ako uvádzajú zahraničné zdroje, krém s SPF faktorom (skratka z anglického Sun Protection Factor), inak povedané „sunscreen“ alebo „suncream“, je označenie pre produkty, ktoré obsahujú aktívne látky pohlcujúce škodlivé ultrafialové žiarenie UV. Práve UV (z anglického ultra violet) spôsobuje pri nadmernom vystavení pokožky slnku škodlivé spálenie a nechcené starnutie.

Práve spálená pokožka potrápila aj známu farmárku „Ja som bola v Chorvátsku, … bolo tam asi 20 stupňov, … išla som von bez rúžu lebo sa mi proste tak nejak nechcelo. Mala som takéto (napuchnuté) pery 3 dni. Totálne zošúpané, a to ako strašne pálili a aké veľmi nepríjemné to bolo, nebudem komentovať. Takže toto (balzam/krém s SPF) je must have,“ odkazuje Jana Hrmová vo svojom Youtube videu.

Pri nákupe správneho krému na tvár s SPF faktorom si treba podrobne skontrolovať, či daný produkt obsahuje ochranu pred UV žiarením typu B a typu A. Kým UV B má za následok spálenie a nepreniká cez okná, žiarenie typu A to dokáže, takže naša pokožka starne, aj keď sedíme v pohodlí svojho domova a máme rozostreté závesy.

Škodlivé žiarenie oboch typov na nás pôsobí taktiež počas zimných mesiacov a dokonca aj pokiaľ je obloha plná mrakov, preto si treba svoj ochranný SPF krém aplikovať celoročne a viackrát za deň. Sila ochranného faktoru by mala byť aspoň 30 bez ohľadu na to, či sa viete dobre opáliť. Netreba zabúdať na to, že SPF nás chráni nielen pred spálením a starnutím, ale aj pred rakovinou kože! Preto by sme ho mali používať stále.

Sama Janka odkazuje, aby sme si na svoju tvár dávali pozor práve vďaka SPF-ku. „Rozhodne must have (balzam krém s SPF) na leto, pokiaľ ste si ešte nespálili pery, buďte radi a ochraňujete sa, preventívne,“ dodáva.

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: health.com, YouTube/ janahrmi | Foto: Instagram/janahrmi