Tiež zbožňujete staré klasické československé rozprávky, na ktorých sme vyrastali my i naše mamy a budovali si ideály o dokonalých mužoch? Nepochybujeme, že ako dieťa ste určite boli platonicky zamilovaná (minimálne) do jedného z princov, o ktorom ste tajne snívali. Ale povedzme si úprimne, boli by ste nimi taka očarená aj v prípade, že by ste ich stretli v skutočnom živote? Ako by obstáli neohroziteľní princovia z obľúbených rozprávok pod drobnohľadom dnešnej reality?

 

Tri oriešky pre Popolušku- ,,Jasný princ“ bez mena

Dobrá správa dámy- takých behá po celom svete naozaj dosť. Rozmaznaný fracek z bohatej (kráľovskej) rodiny, ktorému zabezpečený tatko (kráľ) vybaví najlepšie možné vzdelanie. A čo na to on? S absolútnym prehľadom dokáže akurát tak ponižovať svojho osobného učiteľa, so svojimi kumpánmi behať po lese a šikanovať mladé chudobné dievčatá. Ale žiadny strach- stačí, ak sa objavíte na jeho párty (plese) v najlepšom outfite a hneď pre vás stratí hlavu- požiada vás o ruku bez toho, aby videl vašu tvár či poznal váš pôvod. O spoznávaní krásy vašej duše, žiarivej osobnosti či pevného charakteru nemôže byť ani reč! Omotáte si ho okolo prsta vďaka krásnym šatám a na ďalšie rande môžete prísť rovno vo svadobnom rubáši! V podstate, tento typický potenciálny úlovok zlatokopiek môže byť rád, že si ho v rozprávke ulovila skromná a dobrá Libuška Šafránková. V skutočnom svete by to s ním mohlo dopadnúť oveľa horšie!

Pyšná princezná- kráľ Miroslav

Múdry, zodpovedný, rozvážny a hlavne vysoko morálny, v kolektíve svojich poddaných mimoriadne obľúbený. Dokonalý idol našich starých mám. Ale úprimne- chceli by ste niečo také aj doma? Premúdrený ako rádio, každé vaše slovo okomentuje hlbokomyseľným poučením, a beda vám, ak sa do vás zahľadí a vy nebudete zodpovedať jeho morálnym štandardom! Vymyslí naozaj sofistikovaný, v mnohých aspektoch fakt ponižujúci plán „prevýchovy“, a keď mu už konečne princezná Krasomila zobe z ruky, tak pozor! Neexistuje, aby princ jednoducho odhalil svoju totožnosť a oficiálne sa uchádzal o jej ruku u otca kráľa, ktorý by pravdepodobne s ich svadbou súhlasil, namiesto toho s ňou utečie a vláči ju po všetkých čertoch- diabloch, lebo sú „na úteku“. Motívy sú trochu nejasné- výchovné dôvody to už nebudú, lebo princezná je v tom čase úspešne prevychovaná. Tak či onak, chlapec sa buď strašne bojí zlých radcov, alebo si jednoducho potreboval nahoniť svoje mužské ego. Každopádne, taký nech radšej zostane na televíznych obrazovkách…

Princezná so zlatou hviezdou- kráľ Radovan

Ďalšia postava s bezchybným morálnym profilom! Zodpovedný kráľ, ktorý si k sebe hľadá rovnako zodpovednú a rozumnú kráľovnú, v mene blaha svojho milujúceho ľudu tento výber rozhodne nepodceňuje! Na rozdiel od predchádzajúceho kráľa sa nezdržuje zdĺhavou prevýchovou nevhodnej kandidátky, ale hľadá rovno dokonalosť. Výberové konanie maskuje cez veľkolepú slávnosť a nevinnú zdvorilostnú otázku: ,,Čo súdite o našej krajine a ľude?“ V tomto prípade má Radovan priam neskutočné šťastie, že nevyhovujúce princezné sú natoľko hlúpe, že na túto otázku odpovedajú úprimne- teda zle. Jediná, ktorá poskytne vyhovujúcu odpoveď, je náhodou aj skutočne krištáľovo nevinná, vysoko morálne založená, usilovná, skromná a navyše aj krásna princezná Lada. Ešteže bol v rozprávke! V našich podmienkach by zrejme v podpriemernej reality šou ponúkal ruže a nakoniec by si narazil prešpekulovanú manipulátorku s nevinným kukučom!

Klasické filmové rozprávky sú nádherné a ich čaro zrejme nevymizne ani popri nových moderných príbehoch. Ale musíme si priznať, v skutočnom živote by pri skutočných ženách TOTO fakt neprešlo. Či? :)

Foto: YouTube