Všetky sme sa v detstve hrávali na princezné a ten úžasný pocit, že práve my sme v tej chvíli najkrajšie, si mnohé pamätáme aj po rokoch. Takéto šťastie, bohužiaľ, nemôžu zažiť malé dievčatká, ktoré kvôli zákernej chorobe prišli o vlasy. Detičkám s rakovinou však vyčarila obrovskú radosť bývalá zdravotná sestra z Ameriky, keď prostredníctvom krásnych parochní splnila malým princeznám svoj sen.

Holly Christensen je bývalou sestričkou z onkológie a na trápenie dcérky svojej kamarátky sa už nemohla dlhšie pozerať. Dievčatko menom Lily bolo veľmi smutné z toho, že kvôli zákernej chorobe prišlo o svoje dlhé blonďavé vlásky, ktoré si pred zrkadlom rada česala. Ešte počas doby liečenia sa s malou Lily rozprávala a dlho premýšľala, ako jej vyčarí úsmev na krásnej tváričke. Ako väčšina malých slečien v jej veku aj ona túžila stať sa princeznou.

Američanka Holly dobre vedela, že také malé deti nosiť parochne nemôžu, pretože ich koža na hlavičke je príliš jemná a citlivá. Navyše, typické parochne, ktoré nosia dospelí, by na malých detičkách vyzerali veľmi nevhodne. Holly Christensen prišla s úžasným nápadom a z tej najjemnejšej vlny uháčkovala a ušila parochňu, ktorá vyzerala ako vlasy Rapunzel z rozprávky ,,Na vlásku“. ,,Malá Lily bola v siedmom nebi. Nielen vďaka tomu, že jej nebola zima na hlavu, ale že sa cítila, akoby mala opäť vlasy,“ povedala s úsmevom Holly.

Dnes je Lily dlhodobo stabilizovaná a pred zrkadlom sa môže s úsmevom parádiť. Nápad s originálnou parochňou sa rozšíril po celom oddelení, na ktorom sa našlo ešte veľa malých slečien bez vláskov. Ich rodičia bývalú zdravotnú sestru doslova zasypali žiadosťami, či by aj im nemohla ušiť parochne Anny a Elsy z Ľadového kráľovstva či morskej panny Ariel. Všetkým rodinám sa rozhodla pomôcť, keďže túto zákernú chorobu dobre poznala. Prosby od rodičov zhotoviť parochne sa snažila plniť, aj keď jej to popri troch vlastných deťoch dalo poriadne zabrať. Výrobou detských princeznovských vlasových náhrad nakoniec trávila štyridsať hodín týždenne, čo by bez chápavého manžela tak ľahko nezvládla. On ju pri všetkom veľmi podporoval a v tom čase aj dosť pomáhal s deťmi.

Holly aj so svojou kamarátkou založili fundrisingovou stránku s názvom ,,The Magic Yarn Project“, cez ktorú sa snažia získať peniaze, aby pokryli výrobu parochní. Netrvalo dlho a začali sa ozývať rodičia z celého sveta, ktorí mali tiež záujem o túto nezvyčajnú ozdobu na hlave. Teraz jej s výrobou pomáhajú dobrovoľníci, ktorí ich rozosielajú až do 32 krajín na zemi. Myšlienku vyčariť úsmev na tvárach onkologickým pacientom sa snaží šíriť aj cez video, v ktorom popisuje návod, ako si tieto parochne vyrobíte aj vy sami.

deti2 deti3 deti4 deti5 deti6 deti7 deti9

https://youtu.be/1NB-bKB4mMc

Zdroj/Foto: Instagram, Youtube