Teplota nad 38 stupňov, kašeľ, problémy s dýchaním či veľké bolesti celého tela – symptómy, ktoré sa nespájajú len s chrípkou, ale aj s ochorením Covid-19. V týchto dňoch však vedci prišli s novým zistením – prítomnosť koronavírusu môžu signalizovať i ďalšie zdravotné ťažkosti!

Od jedného „nevinného“ človeka, u ktorého sa 17. novembra uplynulého roku zistilo, že je nakazený novým typom koronavírusu, sa za pár mesiacov choroba rozšírila do celého sveta, kde sa do dnešného dňa eviduje 247-tisíc nakazených. Výnimkou nie je ani Slovensko.

Väčšine infikovaných ľudí bol test na koronavírus vykonaný na základe známych symptómov, o ktorých denne počúvame z každej strany, ako sú nádcha, teplota nad 38 stupňov Celzia, bolesť svalov a kĺbov a neposlednom rade kašeľ a sťažené dýchanie. Americkí vedci však vo svojom výskume najnovšie prišli na to, že príznakmi môžu byť aj ťažkosti s trávením.

K svojmu zisteniu sa dostali na základe analýzy údajov 204 pacientov v čínskej provincii Chu-pej. Takmer 49 percent z nich priznalo, že v čase, kedy prišli do nemocnice, trpeli hnačkami či zvracaním. Zažívacie nepríjemnosti sa ale podľa odborníkov zjavujú ešte pred pre koronavírus typickými respiračnými príznakmi. „Pacienti v tejto štúdii, ktorí mali zažívacie problémy, mali väčšie riziko smrti oproti pacientom bez týchto problémov,“ šokoval vedec Brennan Spiegel.

Zdroj: the-sun.com | Foto: depositphotos.com