Ráno sa zobudíte a v hlave sa vám dookola prehráva jedna a tá istá melódia. Prenasleduje vás na toalete, pri raňajkách, cestou do práce a akokoľvek sa snažíte, neviete sa jej zbaviť. Vedci tento jav, s ktorým má skúsenosť viac ako 90 percent ľudí, nazvali zvukový červ.

Často ide o pesničku, ktorú ste nepočuli už veľmi dlho alebo ešte nikdy. Možno ste ju len niekde podvedome zachytili. Paradoxne, čím je skladba ,,jednoduchšia“, čím má stupídnejší text, tým skôr môže ašpirovať na titul zvukový červ. (Vyšla na pec a ja za ňu, spadla z pece a ja na ňu…, Jeden pomaranč sa zaľúbil raz…) Okrem toho, čím úpornejšiu snahu zbaviť sa ho vyvíjate, tým dlhšie vám bude šarapatiť v hlave. Psychiatri považujú tento jav za jeden z najbežnejších a nazývajú ho aj mimovoľné myšlienky. Patria sem nielen zvuky, ale aj obrazy, pachy, chute, rôzne pohyby, ktoré mozog stále dookola opakuje. Zvukové červy sú vraj prirodzeným dôsledkom toho, že sú ľudia často vystavení rôznej hudobnej produkcii.

Speváčka

Profesor marketingu na Univerzite v Cincinnati James Kellaris prirovnal zvukového červa k svrbeniu mozgu. Je to podobné, ako keď vás bodne komár a vy si začnete postihnuté miesto škriabať. Svrbí ešte viac, že? Tým vysvetľuje, prečo je ťažké zbaviť sa donekonečna opakujúcej  sa melódie vo vašej hlave. Nepomáha ani začať si spievať nejakú inú pieseň, pretože tá pôvodná sa bude o slovo hlásiť ešte nástojčivejšie. Keďže liek na tento stav neexistuje, neostáva vám nič iné, len sa so svojím zvukovým červom skamarátiť.

Táto pesnička je zvukový červ ako vyšitý. 🙂

Zdroj: Youtube Foto: pixabay