Predstavte si, že by ste si pamätali každý kúsok vášho života od bábätkovských čias až po dospelosť. Tento stav sa nazýva vysoko mimoriadna autobiografická pamäť a môže sa ňou pochváliť iba 80 ľudí na svete!

Jednou z nich je aj 27-ročná Austrálčanka Rebecca Sharrock trpiaca autizmom. Jej myseľ začala ostro vnímať už v dvanásty deň, čo bola na svete a je na tom tak geniálne, že vie odrecitovať všetky diely Harryho Pottera! Prvé, čo si pamätá je, ako ju otec posadil do auta a odfotil. Dostala plyšovú Minnie, ktorá jej v tom veku pripadala hrôzostrašná a odvtedy sa tejto postavičky bála. Pri pohľade na ňu zakaždým plakala. Túto scénu má v spomienkach hlboko zakorenenú a zakaždým si ju vie vybaviť aj do tých najmenších detailov, akoby to bolo len včera.

Na svete existuje iba 80 ľudí s takouto superschopnosťou, no väčšina si pamätá svoj život až od 3-4 rokov. Rodáčka z Brisbane sa zúčastňuje rôznych výskumov spoločne s tímom z Kalifornskej a Queenslandskej univerzity. Chcú zistiť, čo sa ukrýva za týmto špičkovým rozumom. Mohol by to byť totiž liek na Alzheimerovu chorobu, ktorá postihuje čoraz väčšie množstvo starších ľudí.

REbecca Sharrock

Rebecca Sharrock

REbecca Sharrock

Zdroj: DailyMail | Foto: Facebook/rebecca.sharrock.9, Instagram/becsharrock