Vzťah na diaľku je často zaťažkávajúcou skúškou. Potrebuje veľa dôvery a trpezlivosti, silných ľudí a v neposlednom rade i poriadne nervy. A ako takýto vzťah zvládnuť?

 

Dôverujte si

Dôvera je dôležitá v každom jednom vzťahu, obzvlášť ak je na diaľku. Musíte mu veriť a on musí veriť vám. Vzdajte sa negatívneho myslenia a prestaňte podliehať panike zakaždým, keď vám oznámi, že ide na pivo. Verte mu. Naozaj išiel len na pivo. Negatívne nemyslieť je vo vzťahu na diaľku veľmi dôležité. Uvedomte si, že tvoríte pár. Je s vami, pretože to sám chce.

Buďte verné!

Bez dôvery a vernosti nebude fungovať ani spolu, ani oddelene. Vernosť je jedným z aspektov vzťahu, ktorý mnoho ľudí považuje práve za to najdôležitejšie. Samy to poznáte. Party sem, party tam. Dámska jazda plná cudzích chlapov, trochu alkoholu a vy vo veľkom pokušení. Podľahnúť? Odolať? Odolať! Aj keď by to bol ten najdokonalejší chlap pod slnkom, s telom samotného Boha. Nikto z nás by nechcel byť podvedený. Ani vy nie.

Buďte v neustálom kontakte

Pod neustálym kontaktom nemyslíme vyvolávanie od rána do večera. Týmto by ste ho skôr trápili (a pred kamarátmi i strápnili). Nechajte ho dýchať. Zavolajte si niekoľkokrát do dňa, podeľte sa o udalosti a zážitky. Súčasná doba nám poskytuje veľa možností. Telefonáty, smsky, videohovory. Hocikedy počas dňa ho potešte milou smskou, pošlite mu vašu fotku alebo miesta, kde sa práve nachádzate. Je dôležité ostať v neustálom spojení, vedieť čo ten druhý robí, ako trávi svoj deň. Vzťah na diaľku vám prináša aj možnosť okoreniť intímny život. Je to dokonalá príležitosť vyskúšať se* po telefóne či ešte lepšie, styk prostredníctvom videohovoru. Nielenže potešíte samú seba, ale verte nám, že veľkú radosť urobíte aj jemu.

Majte spoločné plány

Vzťah na diaľku musí mať silný základ, ale i presvedčenie, že so svojim partnerom rátate i v budúcnosti. Len takýto vzťah má perspektívu vydržať. Preto plánujte. Spoločne. Naplánujte si vaše budúce stretnutie, spoločné výlety. Veľmi dôležité je aj to, aby ste vedeli, kedy spolu opäť budete. Toto vám pomôže lepšie zvládať odlúčenie a vy sa budete tešiť na ďalšie stretnutie. Pokojne môžete odratávať aj dni.

Udržiavajte pravidelný osobný kontakt

Pri vzťahu na diaľku je nevyhnutné udržiavať i osobný kontakt a to zakaždým, kedy je to možné. Spoločná blízkosť a neha je niečo, čo ticho pomáha udržiavať každý jeden pár a pomáha predchádzať odcudzeniu. Preto si vzájomnú blízkosť užívajte čo najviac, pri každej možnej príležitosti.

Myslite pozitívne

Vo vzťahu, ktorý delia kilometre, možno nájsť aj pozitíva. Máte viac času pre seba. Máte viac času na svoje aktivity i na svoj rozvoj. Nie ste nikým a ničím obmedzovaná. Môžete ísť von s kamarátkami, na diskotéku, kde len chcete (nezabúdajte však pri tom na pravidlo o vernosti). Vo vzťahu na diaľku často prichádzajú i ťažké chvíle. Neraz sa stane, že vás premohne nechuť pokračovať, pocit, že to už ďalej nezvládate, a že to pre vás nemá zmysel. Vždy keď sa to stane, nevzdávajte sa. Spomeňte si, pre čo všetko ste začali. Predstavte si život bez neho. Dalo by sa to? Ak nie, uvedomte si, že takýto stav je len dočasný či už kvôli práci alebo škole. Jedného dňa budete mať „normálny“ vzťah aj vy. Každý večer budete zaspávať jeden pri druhom, spoločne sa zobúdzať, tráviť všetok svoj voľný čas. Pekná predstava, nie? 🙂

Pri téme o vzťahu na diaľku mi vždy napadne výrok jednej mojej dobrej kamarátky. „Možno ešte len kvôli tomu stále tvoríme pár, že nie sme každý deň spolu.“ 🙂 Nuž, dá sa na to pozrieť aj z tejto strany a brať to ako výhodu. Ešte vám jedného dňa budú liezť na nervy jeho všade porozhadzované ponožky.