To, že si máme umývať zuby dva až trikrát denne aspoň po dve minúty, je nám dávno jasné. Čistíte si ich však skutočne dôkladne? Prinášame vám zopár rád, s ktorými si budete naozaj isté, že sú vaše zuby stopercentne bez povlaku!

 

Zuby neumývame očami

Možno ste už v lekárni videli zvláštnu tenkú kefku s malou hlavičkou, ktorá vyzerá, akoby ste ňou mali čistiť skôr klávesnicu ako zuby. Jednozväzková kefka je totiž určená na dôkladne dočistenie. Držíme ju ako ceruzku a jemne prechádzame po celej ploche všetkých zubov spredu aj zozadu. Pri počte (+, -) 32 zubov to môže byť časovo celkom náročné, a preto pri čistení určite nestojte pred zrkadlom v kúpeľni. Kľudne si zoberte kefku na gauč do obývačky a pozerajte televíziu. Nebojte sa nepoužiť zubnú pastu, ide skôr o fyzické odstránenie povlaku. Sliny, ktoré sa vám nahromadili v ústach, bez obáv prehltnite. V zrkadle nevidíte, či sú zuby skutočne dôkladne umyté, no viac vám napovie váš jazyk. Prechádzajte ním po ploche, ktorú ste už čistili. Ak je úplne hladká, môžete pokračovať ďalším zubom, no ak cítite drsné časti, skúste ich prejsť ešte raz (môže to byť ale spôsobené zubným kameňom, ktorý už musí odstrániť stomatológ). Jednozväzkovú kefku stačí použiť raz za deň.

Používajte medzizubnú kefku

Ak ste ju už niekedy vyskúšali a začala sa vám z ďasien valiť krv, pravdepodobne ste ju už do ruky nevzali. Krv je ale dôvodom, prečo medzizubnú kefku používať treba. Neriskujte zápal ďasien a vypadávanie zubov! Po dvoch-troch dňoch používania by už ďasná nemali krvácať. Vkladajte ju medzi zuby jemne a opatrne, 1x za deň. Veľkosť medzizubnej kefky závisí od medzier medzi zubami. Ak si neviete vybrať, určite vám pomôže zubný lekár alebo hygienik. Ten vám tiež poradí, ako ju správne používať.

Zdroj: dailymail.co.uk| Foto: Pixabay.com