Pre každú milovníčku kávy je jedným z najšťastnejších miest na svete jej obľúbená kaviareň. Miesto, kde sa môžete zasnívať alebo začítať do dobrej knihy nad šálkou voňavého espressa… Je to priestor na srdcové „výlevy“ kamarátkam, tajné randenia, ale aj menšie oslavy či pracovné stretnutia. Kaviareň predstavuje kúsok sveta, v ktorom posledné slovo má práve káva!

Johann Sebastian Bach káve zložil kantátu, Honoré de Balzac vypil viac ako 20 šálok kávy denne a jeho romány sú dodnes pýchou francúzskej literatúry. Viete si predstaviť, k čomu všetkému by dokázala káva motivovať práve vás na takýchto inšpiratívnych miestach ako sú nasledujúce kaviarne dýchajúce históriou ?

CAFÉ LE PROCOPE, PARÍŽ (1686)

Najstaršia otvorená kaviareň v Paríži a pravdepodobne jedna z najstarších na svete vôbec. Dobrú kávu si tu dopriali filozofi ako Voltaire či Rousseau, ba dokonca hostila i prezidenta USA Thomasa Jeffersona. Kaviareň funguje už niekoľko storočí a nikdy nemala terasu, káva sa podáva výhradne vo vnútri.

CAFFÈ FLORIAN, BENÁTKY (1720)

Benátske mravy boli vždy trošku uvoľnenejšie a preto práve tu otvorili kaviareň, ktorá povoľovala návštevu aj dámam. Možno práve to prilákalo objednať si tu šálku kávy lorda Byrona, Marcela Prousta či Charlesa Dickinsona. Stojí na námestí Svätého Marka a patrí medzi najprepychovejšie a najdrahšie kaviarne v Európe.

CAFFÈ GRECO, RÍM (1760)

Snúbi sa v nej história a poézia, stojí na mieste, kde kedysi po výdatných dažďoch vznikalo jazero. Najstaršia a podľa niektorých aj najkrajšia kaviareň v Ríme. Hostila Goetheho, Wagnera alebo Lizsta a vy ju nájdete na Via dei Condotti 86.

CAFÉ CENTRAL, VIEDEŇ (1876)

Kávové útočište v Rakúsku pre psychoanalytika Freuda aj revolucionára Trockého. Pri káve tu sedel aj spisovateľ Peter Altenberg, ktorý mimochodom odišiel bez platenia. Dopriať si ich espresso či cappuccino môžete na rohu Herrengasse / Strauchgasse 1010.

CAFFÈ REGGIO, NEW YORK (1927)

Hoci v Bostone varili zalievanú kávu už koncom 17. storočia, prvú kaviareň „na úrovni“ otvorili v Greenwich Village. Bola domovom prvého espressa v Spojených štátoch, tiež ako prvá podávala cappuccino a práve týmto prvenstvom sa pýši v USA už 90 rokov.

Zdroj: quora.com, cerstvakava.cz, caffereggio.com, unicaffegreco.com, cafecentral.wien | Foto: flickr.com, pixabay.com