Prázdniny a letná láska k sebe patria už od nepamäti. Prežívame ich v 21. storočí, prežívali ich aj naši rodičia, prarodičia, ale aj generácie pred nimi. Iná doba, iná morálka. Iná kultúra, iné medziľudské vzťahy. Iná povaha, inak prežitá letná láska.

 

Romantik či playboy?

Kto si užije viac? Je jedno, či ste muž alebo žena. Ak máte romantickú povahu a dušu naivného rojka, v prázdninových vzťahoch väčšinou ťaháte za kratší koniec. Letné láskové šialenstvo viac praje záletníkom a tým, ktorí od prudkého vzplanutia nečakajú nič záväzné. Buď sa s touto skutočnosťou zmierte a nepúšťajte sa bezhlavo do zúriacej rieky, alebo sa nechajte zviesť omamným zakázaným tajomstvom. V tom prípade sa však obrňte nepriestrelnou vestou a z príjemného večera si odneste len pôžitok, ktorý vyprchá hneď po rannom prebudení. Nenechajte si vniknúť do srdca Amorov šíp!

Riziko spojené s letnou láskou

Pohlavne prenosné choroby. Pliaga a nepríjemná spomienka po návrate z dovolenky. Logicky, prihodí sa nepripraveným alebo ľahostajným k vlastnému zdraviu. Ak patríte do skupiny dovolenkárov, ktorí odchádzajú za zážitkami neuvedomujúc si riziko situácií, do ktorých sa môžu neplánovane dostať, alebo ste nebodaj z tých, ktorí dovolenkové „zážitky“ doslova vyhľadávajú a z ľahostajnosti sa vyhýbate chránenému „pôžitku“, šijete si na seba, ale aj na svoje obete neúprosnú búdu. Z dovolenky si síce neprinášate zranené srdce ako vaši kolegovia romantici, zato pohlavné choroby, či nebodaj nechcené tehotenstvo sú daňou z krátkodobého zážitku, ktorú musíte splácať dlhšie obdobie, ak nie po celý život.

Dámy, majte preto na pamäti, že prezervatív je najspoľahlivejšia ochrana proti otehotneniu a rovnako aj pohlavne prenosným chorobám. Muži, rovnako používajte ochranu, aj keď si myslíte, že ste majstri sveta. Aj majster tesár sa niekedy utne.

Výnimky potvrdzujúce pravidlo

Iste sa môžu stať aj výnimky, kedy sa na letnej dovolenke zrodí medzi dvomi ľuďmi priateľstvo a následne láska na dlhšie obdobie či na celý život. Takýchto prípadov však existuje len mizivé percento. Väčšinou tu hrá prím bohapustá chémia, ktorá hlbokú a dlhotrvajúcu lásku zazrela snáď len z rýchlika.

Prečo nás letné lásky prenasledujú?

Slnko, voda, prítomnosť letných vôní, príjemná hudba, ale aj sporo odeté terče záujmu navodzujú atmosféru voľnosti, spôsobujú odsúvanie bežných povinností a pripúšťanie si väčšej slobody v myslení a správaní. To všetko má za následok pád bariér, odbúranie tých zásad, ktoré nám v bežnom živote nedovolia ísť za nami stanovené hranice…

Ponaučenie

Vitaj leto, vitaj láska! Ak si tá pravá, počkaj na mňa, na jeseň sa ti ozvem.

Foto: wallpapers13.com