Konečne prišiel ten správny čas – motivácia je všade naokolo. Kolegyne chodia v čoraz kratších sukniach, kolegovia majú čoraz širšie úsmevy, zelenina začína rásť aj na vašom balkóne (ak nepatríte k skupine ľudí, ktorým vyschne ešte aj kaktus) a možnosti hýbať sa sa intenzívne množia. Minimálne každú tretiu ženu v tomto období napadne, že by sa mohla pridať k davu a schudnúť nejaké to kilo-dve. Rozhodla som sa pre vás teda overiť účinnosť takzvanej 17-dňovej diéty.

Poznáte to – nadšené reakcie čitateliek, ktoré si knihu kúpili, fotky pred a po, pri ktorých ste presvedčené, že žena z prvého obrázka má mladšiu a štíhlejšiu sestru, ktorá ochotne súhlasila so zapojením sa do reklamy, slová povzbudenia a prísľub, že TERAZ to vyjde. Nie, v mojom prípade to zvyčajne nevychádza, pretože moja pevná vôľa má isté rezervy (ja to radšej pozitívne interpretujem ako priestor na zlepšovanie sa), no dala som tomu ešte jednu šancu.

Princíp je až podozrivo nekomplikovaný – 17 dní si budete jedálniček skladať na základe niekoľkých jednoduchých pravidiel. Dvakrát do dňa (dopoludnia) si dáte nízkosacharidové ovocie (jablko, grep, bobuľové ovocie, pomaranč), dvakrát do zoznamu zaradíte nejaké probiotikum (jogurt, kefír, kyslá kapusta) a zvyšok vašej dennej spotreby potravy pokryjete (podľa pokynov) akýmkoľvek množstvom zeleniny (tiež pozor na obsah sacharidov) a kuracieho mäsa či rýb. A cvičiť budete denne len 17 minút. Znelo mi to dobre hneď z niekoľkých dôvodov. Dôvod číslo 1: 17 dní vyzerá ako doba, počas ktorej zvládnem držať diétu ešte aj ja. Dôvod číslo dva: Nikto ma nenúti jesť v pondelok jablko a v utorok hrušku, hoci ja mám v pondelok chuť na hrušku a v utorok by som si dala jablko. Dôvod číslo 3: Nezakázali mi piť kávu. To diétam zásadne neodpúšťam. Dôvod číslo 4: Ok, priznávam, až tak hlboko som sa nad tým nezamýšľala. Rozhodujem sa pomerne impulzívne – takmer vo všetkom.

Deň číslo 1 sa začal viac než úspešne. Na raňajky som si otvorila jogurt a nakrájala jablko, ktoré na mňa v chladničke smutne žmurkalo už niekoľko dní (ok, týždňov). Na obed som zvládla zeleninový šalát a grilované kuracie. Večer som sa stretla s bývalými spolužiakmi zo strednej školy. A v tej reštike majú takú dobrú krémovú šampiňónovú polievku… Deň číslo 2 – dojedla som veľké balenie jogurtu a svokre ukradla zopár jahôd (boli také kyslé, že nad množstvom sacharidov som sa zamýšľať naozaj nemusela). Na obed mi ostalo kuracie, zelenina a večer som sa presvedčila, že jedna porcia segedínskeho gulášu s dvoma maličkými knedlíkmi moje úsilie predsa nezruinuje – veď sme na chate, tam zjedené kalórie sa do denného príjmu nerátajú. Tretí deň prišla kríza v podobe ostrej diskusie so šéfom – koláč od súcitnej kolegyne som si teda zaslúžila už v dopoludňajších hodinách. Štvrtý deň mi to tiež šlo – akcia na ananás bola lákavá a kuracie som si dovolila zameniť za lososa, ktorého berie na milosť ešte aj môj manžel. Horalke sa však blížil dátum „spotrebujte do“.

Myslím, že ďalšie dni už nemusím rozpisovať takto detailne, stačí informácia, že diétu som nevzdala. Ráno som začínala jogurtom a ovocím, spotreba kuracieho mäsa v našej domácnosti rapídne stúpla, dokonca som zistila, kde v najbližšom supermarkete držia špenát a hlávkový šalát. 17 dní uplynulo, ja som sa znova postavila na váhu a s nadšením  môžem skonštatovať, že som našla najúčinnejšiu diétu na svete. Po 17 dňoch jej NEdržania som schudla 2 kilá. Možností, ako si to vysvetliť, je niekoľko – buď zabrala tá časť súvisiaca s cvičením (to som brala naozaj vážne, našla som pred pol rokom kúpenú permanentku do fitka a intenzívne zbrusovala kolieska na kolieskových korčuliach) alebo je fakt pravda, že na ceste za lepším JA stačia malé kroky – jeden pásik čokolády namiesto celej tabuľky. Tak to skúste, držím palce.