Nahé torty sú už nejakú tu dobu hitom. A keďže sa pomaly , ale isto blíži čas čerstvého ovocia, prinášame vám pár inšpirácií. To najlepšie na nich je, že ich zvládne aj pekárka amatérka, bez nejakých väčších zručností. [sociallocker]

Pre niekoho nepodarok, pre iného ideálna pochúťka. Po dlhej ére rôznych marcipánových tort, sa čoraz väčšej obľube tešia tzv. nahé torty. Keď sa približne pred dvoma rokmi objavili na internete ich fotografie, zhrozila sa nejedna cukrárka. Svoje miesto si však postupne našli na svadobných stoloch, rôznych oslavách alebo len tak, z lásky. A keďže je táto torta ochudobnená o kilá marcipánu, ktorý slúži aj na vizuálne zakrytie nedostatkov, je šetrnejšia aj k vašej figúre!

2Nahá torta je zložená z klasickej piškóty a krému, ktorý jednotlivé poschodia spája. Na ozdobenie môžete použiť bobuľové ovocie, ktorému práve začína sezóna, napríklad jahody, čerešne, maliny, čučoriedky, černice, hrozno, egreše, ríbezle, poprípade exotické figy. Krásne torty sú aj tie, ktoré zdobia kvety, a to buď umelé, živé alebo jedlé.

Základom torty je, samozrejme, piškótové cesto, na ktoré budete potrebovať:

  • 5 vajec
  • 140 g  práškového cukru
  • 1 balíček prášku do pečiva
  • 1 balíček vanilkového cukru
  • 200 g polohrubej múky
  • 5 lyžíc horúcej vody
  • 5 lyžíc studenej vody

Postup

Najskôr si oddelíte žĺtky od bielkov, ktoré vyšľaháte s práškovým (1 lyžicu si necháme k bielkom) a vanilkovým cukrom. Počas miešania postupne pridávate päť lyžíc horúcej vody, aby sa cukor roztopil. Z bielkov a jednej lyžice práškového cukru si vyšľaháte tuhý sneh, ku ktorému pri domiešavaní pridajte päť lyžíc studenej vody. Spracované žĺtky opatrne spojíte so snehom a k hmote následne pridáte preosiatu múku s práškom do pečiva. Všetko kvalitne premiešajte a nalejte do tortovej formy vystlanej papierom na pečenie. Pečte v rúre pri teplote 180 °C približne 35 minút. Či je cesto upečené zistíte špáradlom, ktoré do neho vpichnete. Ak ostane suché, piškóta je hotová.

Krém si môžete zvoliť ľubovoľný. Jednoduchý a veľmi chutný je napríklad z mascarpone a vyšľahanej šľahačky. Tieto dve ingrediencie jednoducho premiešate a vložíte do chladničky trochu stuhnúť. Veľmi populárny je aj tzv. Pribináčikový krém. Pripravíte ho tak, že si vyšľaháte dve šľahačky s jedným stužovačom, do toho pridáte dva pudingy bez varenia a dve balenia krémového tvarohu. Krém môžete dochutiť vanilkovým a práškovým cukrom.

10

Pri pečení torty si dajte pozor na tieto chyby:

  • nikdy nezabudnite preosiať múku, prevzdušníte tým cesto
  • pri šľahaní bielkov sa uistite, že sa v nich nenachádza ani trocha žĺtka
  • formu s cestom vkladajte do vopred predhriatej rúry

A na záver vám prinášame pár inšpirácií. Tak hor sa do pečenia. 🙂

12

11Ku krstu

5

Trochu farieb pre detskú oslavu

7

8

Svadobné

9

4

K jubileu

1314

Foto: Pinterest [/sociallocker]