Dospelí si už málokedy nájdu čas na to, aby si pozreli rozprávku, no počas Vianoc si televízne príbehy o princeznách a princoch pozrie rada snáď každá celá rodina. V prvej časti sme pre vás vybrali tie najobľúbenejšie ikonické rozprávky, ktoré sú tu s nami už akoby od nepamäti. Ktorá je vaša najobľúbenejšia?

 

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Na Slovensku jednoznačne medzi vianočnými rozprávkami vládne dielo nakrútené podľa predlohy Boženy Němcovej, v ktorom si hlavnú postavu Popolušky zahrala Libuše Šafránková.

Príbeh o dievčati, ktorému sa za pomoci troch kúzelných orieškov podarí nájsť pravú lásku a vrátiť všetko zlé krutej macoche z réžie Václava Vorlíčka, sa však neteší veľkej obľube len u na Slovensku či v Českej republike. V roku 2005 sa film začal na DVD predávať i v  Nórsku a iba za prvý týždeň sa z neho predalo viac než 21-tisíc kusov!

Ruku na srdce, veď kto by si vedel predstaviť vianočné sviatky, keby v televízii nedávali Tri oriešky pre Popolušku?

Zaujímavosti:

 • Ako prví si mohli rozprávku pozrieť vo vtedajšom Sovietskom zväze, kde mala premiéru 1. Novembra 1973. Československí diváci si na ňu museli počkať ešte cez dva týždne.
 • Vladimír Menšík (Vincek) ako jediný nevyhadzuje čapicu do vzduchu ako ostatní na statku pri oslave mladého páru. Neznášal totiž parochňu, tak si z nej odstrihol len okraj, ten prišil k lemu čiapky a tú nasadil pevne na hlavu.
 • V Nórsku uvádzajú rozprávku vždy v pôvodnom znení s titulkami.
 • Aby sa za Popoluškou (Libuše Šafránková), ktorá odchádza na koni do lesa, rozbehol pes, museli mu hodiť snehovú guľu, čo je vo filme vidieť.

Perinbaba

Naša slovenská kultová rozprávka, ktorá si taktiež získala srdcia mnohých malých i veľkých divákov. Osud malého Jakubka, ktorého si pod svoje ochranné krídla vzala pani Zima z dielne Juraja Jakubiska, sa rovnako ako Popoluška pravidelne každý rok objavuje na obrazovkách televízií. Aspoň na chvíľu sa tak môžu radovať z prekrásnej zasneženej krajiny, kedže na Slovensku veľakrát sneh na Vianoce chýba.

Zaujímavosti:

 • Zábery z pohrebu Alžbetkinej mamy (Zora Ulla Keslerová) sa nenatáčali na skutočnom cintoríne. Išlo o lúku nad chalupou v Jasenovej. Miesto si filmári sami upravili tak, aby pripomínalo cintorín.
 • Keď sa Jakubko s Perinbabou pozerajú na zem, vidia kostol sv. Anny z Větřkovic, ktorý sa nachádza v českom Rožnove pod Radhoštěm. Od natáčania sa vôbec nezmenil.
 • Keď mala Giulietta Masina (Perinbaba) hrať na klavíri, kvôli efektu zobrali čisté sklo, potreli ho vazelínou a dali ho pred kameru.
 • Keď Dora (Milada Ondrašíková) s macochou (Soňa Valentová) padnú do smolného jazera, prvé pády z výšky do vody za nich urobili kaskadéri, ale zvyšok, ktorý bol nemenej nebezpečný, samy herečky.
 • Počas filmovačky pri lietaní sa nikto vážne nezranil, zodpovednosť niesol Juraj Jakubisko, a keby sa niekomu niečo stalo, išiel by sedieť.
 • Režisér musel kosu smrtky otestovať sám. Zubatú (Eva Horká a Valerie Kaplanová) museli pre nemecký trh označiť ako sestru Perinbaby, keďže v nemčine je smrť mužského rodu.
 • Hlas Giulietty Masiny ako Perinbaby pri dabovaní doladili tak, že v Taliansku si všetci mysleli, že sa naučila po slovensky.
 • Pávy – albíny vzbudili pri nakrúcaní na Orave doslova šialenstvo. Dali im okolo krku kožené pásky, že ich bude Alžbetka (Petra Vančíková) pásť, ale pritom ich veľa ušlo a ešte po roku ich v oravských lesoch objavovali náhodní východonemeckí turisti, a tak na Oravu prišli vedci skúmať, ako sa v ťažkých podmienkach darí teplomilným pávom. Nikdy sa nedozvedeli, že to sú rozprávkové pávy z Perinbaby.

S čerty nejsou žerty (1984)

Geniálne vtipná rozprávka s radou premyslených postáv možno i pre jej hviezdne obsadenie, ktorého sa dočkala. Princezné, čerti, vtipný scenár a výborná hudba, to je výsledok, ktorý sa musí páčiť každému. Tento počin si dodnes nájde mnoho zástancov, ktorí cez Vianoce nepremrhajú okamžik jej vysielania a veľmi radi sa spolu s celou rodinou pobavia na príbehu plnom humoru.

Zaujímavosti:

 • Troch čertov odvážali z nakrúcania sanitky, keďže sa vo filmovom pekle chytili od ohňa. Čertovské kostýmy boli ušité z horľavej látky a stačilo, že herci do ohňa iba omylom šliapli.
 • Počas nakrúcania prežili Vladimir Dlouhý (Petr) a Monika Pelcová (Adélka) milostný románik.
 • Peklo z rozprávky sa natáčalo v jaskyni, kde okupačná sovietska armáda skladovala zemiaky, dočasne ich kvôli filmárom vypratala.
 • Počas prvej natáčanej scény, kde kaprál v podaní Petra Nárožného omylom odtrhol dvierka od koča, mala Monika Pelcová (Adélka) čo robiť, aby nevyprskla smiechom. Síce sa jej trochu triasli ramená, ale ustála to a záber nebolo treba opakovať.
 • Skutočnost, že sa čerti boja peria, má mytologický podklad.

Šíleně smutná princezna (1968)

Rozprávkový muzikál v hlavných úlohách s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom, kde sa o hudbu postaral legendárny Jan Hammer mladší. Ten neskôr emigroval do Spojených štátov amerických a vtedajší komunistický režim sa ho snažil zdiskreditovať. Jeho meno nenájdeme napríklad ani v záverečných titulkoch.

Zaujímavosti:

 • Potom, čo princ (Václav Neckář) nerozosmial princeznú a stráž ho odviedla do väzenia, povie princezná (Helena Vondráčková) ruské slovo „ničego“ v zmysle, že už dalšie vystúpenie vidieť nechce.
 • Princ Máchal v podaní herca Vladimíra Dlouhého sa mal pôvodne volať Mácha, ale nakoniec to zmenili kvôli možnému zosmiešňovaniu českého básnika Karla H. Máchu.

Zdroj: csfd | Foto: YouTube