Saudská Arábia je veľmi konzervatívna a patriarchálne založená krajina, v ktorej môžeme o rodovej emancipácii len snívať. Od septembra 2017 sa môže už aj nežnejšie pohlavie stať vodičkou motorového vozidla, čo je veľkým krokom k modernizácii a k zrovnoprávneniu. V Saudskej Arábii je však práce ako na kostole a zákazov na vyškrtnunie je tam viac než dosť. Nahliadnime spolu do krutého života moslimky v tejto krajine.

Žena = majetok

Žena v Saudskej Arábii právne neexistuje. Je považovaná za veľmi krehkú a nesamostatnú bytosť, ktorá je odkázaná na ochrannú ruku svojho muža. Ten je viacmenej jej vlastníkom. Sobáš pripomína obchod, kedy pôvodný majiteľ, otec, predá svoju dcéru do vlastníctva ženícha, ktorý ju následne právne zastupuje a rozhoduje o celom jej živote. Výnimkou nie sú ani operácie – bez manželovho súhlasu nikto ani len prstom nepohne a je úplne jedno, či je manželkin stav život ohrozujúci! Žena nesmie bez doprovodu muža ani vycestovať – predstavuje len jeho „batožinu“ a tým pádom ani nepotrebuje pas.

Rozvod

Lepšie zlý manžel ako slobodný život. Rozvod je pre moslimku v Saudskej Arábii ekvivalentom smrti. Žena je po predchádzajúcom manželstve použitým „tovarom“, o ktorý žiaden iný muž nebude mať záujem. Je pošpinená, zneuctená a znesvätená – rozvodom sa žena dostane na samé spoločenské dno a čo je najhoršie, príde o svoje deti. Tie sú vždy pridelené do starostlivosti muža. Dôvodom môže byť aj to, že rozvedená manželka by ich žobraním predsa neuživila. Šanca, že svoje deti ešte niekedy uvidí, je veľmi mizerná.

Práca

Ženy v Saudskej Arábii môžu pracovať (jedno z najpopulárnejších zamestnaní je predavačka) a čo je šokujúce, môžu dokonca aj podnikať! Potrebujú však, aby sa za ňu zaručili minimálne dvaja muži. Výplata im však dôjde len „na ruku“, pretože si nesmú založiť bankový účet.

Voľný čas

V Saudskej Arábii je výrazná rodová segregácia – banky, univerzity alebo úrady dva vchody, každý vyhradený pre jedno pohlavie. Podobne je to aj s kúpeľmi, parkmi, plavárňami alebo mestskou dopravou – všade nájdeme sekciu pre mužov a osobitnú pre ženy. Dôvodom je to, že ženy nesmú s mužmi ani len prehovoriť (okrem svojej rodiny).

Ako príklad môžeme uviesť reštaurácie. Dámy smú tieto podniky navštíviť, no nikdy nie prednými dvermi – musia použiť bočné vrátka. Sloboda výberu sa pri stole neuplatňuje – žena, ako netradičný hosť má povolené sedieť iba separovaná v rodinnej sekcii.

Nežnejšie pohlavie nikdy nezapáli sviečku na hroboch svojich zosnulých predkov – cintorín je totiž jedno z miest, na ktoré nesmie ženská noha nikdy vstúpiť.

Šport

Svet športu sa čoraz viac približuje k rovnoprávnosti západných kultúr. V roku 2012 poslala Saudská Arábia na olympiádu v Londýne dve svoje atlétky – museli však ostať zahalené a musel ich sprevádzať muž. Od roku 2017 si môžu dámy užiť fandenie svojmu obľúbenému tímu – na pôvodne čisto mužských štadiónoch boli zriadené aj sekcie pre ženy.

Svet módy

Čo by to bolo za ženu bez záujmu o najnovšie trendy? Neprekonateľným evergreenom je v Saudskej Arábii čierna abaya – toto extrémne zahaľujúce oblečenie predstavuje ideál skromnosti, čistoty a jednoduchosti. Odhalenie alebo príliš výrazný make-up by ľudí pohoršil natoľko, žeby ženu degradovali v spoločenskom rebríčku o niekoľko priečok nižšie.

Neuveriteľná je situácia v obchodoch s oblečením – ženy si svoje „handry“ nesmú vyskúšať. Dôvodom je to, že muži sú pri predstave nahej ženy za závesom kabínky rozhorčení až až.

Žena = 1/2 muža

Ako sme už spomínali, žena právne neexistuje a je len mužovým domácim miláčikom. Dôsledkom toho je, že v dedičskom konaní zdedí len polovicu z toho, čo jej bratia a jej svedectvo ma taktiež len polovičnú hodnotu.

Šoférovanie

Bájne zrušenie zákazu, ktoré donútilo feministky po celom svete buchnúť šampanské a osláviť progres má aj svoju odvrátenú stránku. Aktivistky, ktoré majú tento pokrok na svedomí dnes nesedia za volantom, ale vo väzenskej cele.

Zdroj: The Week, Refresher | Foto: Pixabay, Pexels