Jesenná únava únava je veľký nepriateľ, ani ju nevidíte prichádzať a jedno upršané ráno si zmyslí, že sa vás zmocní a dokonca zimy vás nepustí. Aj preto sú jesenné dovolenky stále viac a viac obľúbené. Jasné, koncom septembra to je najlepšie, lebo sa ešte stále môžete kúpať a opaľovať, no aj jesenné dovolenka bez kúpania v krajinách, ktoré majú čo ponúknuť, je super. Žiadne turistické mravce, lacné ubytovanie a miestni sú oveľa priateľskejší. Ktoré krajiny by ste mali na jeseň navštíviť?

 

Turecko nie je len more a pláže

Mimosezónna dovolenka v Turecku môže byť tiež skvelá. A aj bude, keď navštívite jedno z týchto miest. Hlavné mesto, Istanbul, je rovnako príťažlivé v zime ako v lete. Dokonca v zime je ešte príťažlivejšie, lebo sa tu nemusíte pretláčať s ostatnými turistami o každý centimeter štvorcový. Historická, ekonomická a aj kultúrna metropola Turecka je rajom na putovanie po uličkách a spoznávanie tureckej kultúry. Hagia Sophia, historické centrum, baziliky, paláce či múzeá. To všetko vás dostane svojou majestátnosťou. Okrem Istanbulu nevynechajte ani návštevu magického miesta Pamukkale. Svahy pokryté bielym travertínom, minerálne pramene a tu sa dokonca môžete okúpať v teplej vode aj v decembri.

Jesenné Grécko vás očarí

Jesenná dovolenka v Grécku má veľa výhod a nezáleží ani na tom, kde sa pôjdete. Či si vyberiete historicky podmanivé, no architektonicky nevýrazné Atény, čarovný pestrofarebný Zakynthos, Meteoru plnú atmosféry alebo neodolateľné Santorini, všade nájdete skvelé jedlo, krásnu prírodu alebo architektúru. V reštauráciach majú vtedy menej hostí, ako sú zvyknutí, a preto sa tu u vás budú starať ako o sultána. Počasie je veľmi príjemné – 17°C a väčšinou slnečno. Grécko je ideálne miesto na ničnerobenie, nemusíte pohnúť prstom celý deň a čas vám tu plynie rýchlejšie ako voda v Dunaji. A pritom nemáte ani zo seba zlý pocit, že ste nič nerobili.

Či už je to povestná káva či čaj v Turecku alebo grécka kuchyňa, na jeseň chutia tak nejako lepšie. Ktovie, či je to tými nižšími cenami, nepreplnými mestami alebo vôňou farebných listov na zemi. Jednoducho to za to stojí.