Krása je relatívna a platí to aj na módnych mólach. Trendom je maximálna tolerancia, otvorenosť voči odlišnosti a búranie spoločenských predsudkov a tabu. Šancu preraziť v modelingu má dnes skutočne každý, stačí len správne zaujať. Práve ľudia, ktorých súčasná spoločnosť označuje ako postihnutých, urobili zo svojho handikapu prednosť a presadili sa aj tam, kde by im nikto nedával šancu.

Príkladom je Winnie Harlow, kanadská modelka, ktorá od štyroch rokov trpí vitiligom. V detstve bola šikanovaná a odstrkovaná, no to ju iba posilnilo. V roku 2014 sa zúčastnila na súťaži America’s Next Top Model a dnes s úspechom pracuje pre populárne módne značky ako Desigual či Diesel.

chantelle

Americká modelka Aimee Mulins zas prišla ako jednoročná o obe nohy. Napriek tomuto vážnemu handikapu úspešne vyštudovala a venovala sa športu. Na paraolympiáde v Atlante v roku 1994 vytvorila nový svetový rekord v skoku do diaľky a v behu na 100 metrov. O päť rokov neskôr predvádzala v Londýne kolekciu Alexandra McQueena a časopis People ju zaradil do zoznamu 50 najkrajších ľudí planéty. V roku 2006 sa objavila aj vo filme World Trend Center v úlohe novinárky.

 

Poruchou tvorby melanínu trpí afroamerický model Shaun Ross. Ako albín pútal pozornosť ľudí a deti ho prezývali „Púdrenka“ či „Casper“. Ani on sa však nevzdával. Päť rokov sa venoval tancu a ako šestnásťročný už stál na predvádzacích mólach. Pracoval pre Alexandra McQueena a Givenchy a blysol sa tiež v klipe Kate Perry k singlu E.T.

shaun

Na tohtoročnom newyorskom týždni módy šokoval publikum aj prvý mužský model s amputovanou nohou. Jack Eyers sa navzdory svojmu postihnutiu živí ako fitness tréner, o čom svedčí jeho vypracované telo. „Byť prvým modelom s amputovanou končatinou je úžasné. Chcel som všetkým odkázať, že nijaké postihnutie vás nemôže zastaviť!“ povedal po prehliadke pre médiá. Jack sa narodil s deformáciou na pravej nohe a v šestnástich rokoch sa sám rozhodol pre amputáciu. V roku 2014 ho britský časopis Men’s Health Magazine’s menoval Mužom roka.

1

Spoločenské predsudky búra aj Jamie Brewer, prvá modelka s downovym syndrómom, ktorá sa tiež prešla po móle počas posledného newyorského týždňa módy. Jej tvár nie je verejnosti neznáma, keďže účinkovala v sérii American Horror Story.

jamie

Poriadna dávka odvahy nechýba ani Shaholly Ayers, americkej modelke, ktorá sa narodila len s kýpťom pravej ruky. V živote sa riadi mottom: „Čo ťa odlišuje, to ťa robí krásnym.“ Hoci jej prvé pokusy presadiť sa vo svete módy dopadli katastrofálne a agenti jej zatvárali dvere pred nosom, nenechala sa odradiť. Dnes jej tvár možno vidieť na  stránkach módnych katalógov a na prehliadkových mólach. Jej snom je ocitnúť sa na titulke časopisu Vogue a presadiť sa v Európe.

shaholly

Foto: Instagram, Twitter a Facebook