„Nočný kabaret, tančiareň a bordel, kráľovstvo nočných rozkoší.“ Týmito slovami predstavoval Ewan McGregor Moulin Rouge v rovnomennom filme a my vás teraz pozývame nahliadnuť na toto hriešne miesto, ktoré navštívila aj britská kráľovná Alžbeta II. či Elton John alebo George Michael.

Moulin Rouge sa nachádza vo štvrti Pigalle na Boulevard de Clichy na úpätí Montmartru. Kabaret bol otvorený v rovnakom roku ako Eiffelova veža, v roku 1889. Podnik vlastnili Joseph Oller a Charles Zidler, spočiatku boli predstavenia venované len bohatej smotánke, neskôr boli pre všetkých, ktorí si to mohli dovoliť. V záhradách Moulin Rouge stála socha obrovského slona, na javisku sa tancoval francúzsky kankán, zatiaľ čo sa návštevníci opíjali šampanským.

O nemravnosti podniku svedčil aj fakt, že tu bol predvedený prvý verejný striptíz na svete. Počas plesu Akadémie výtvarného umenia v roku 1893 vyskočila jedna z tanečníc na stôl a strhla zo seba oblečenie. Pohoršený prezident spolku parížskej mravnosti dostal jej škandálne vystúpenie pred súd. Avšak po študentských protestoch sa napokon začalo uplatňovať „právo umeleckej nahoty“, ktoré ešte viac podporovalo odvážnosť vystúpení v parížskych kabaretoch.

Prvý tanec, ktorý sa tancoval na Moulin Rouge, bola quadrilla, neskôr sa premenoval na francúzsky kankán. Spoločnosť ho považovala za nemravný, pretože tanečnice pri ňom dvíhali nohy, hoci mali pod dlhými sukňami rozstrihnuté spodné prádlo. Všetky vystúpenia mali dokonalo vytvorenú choreografiu, ako aj detailne prepracované kostýmy plné trblietavých kamienok a peria.

Moulin Rouge neposkytoval len zábavu, ale pre mnohých umelcov sa stal aj zdrojom inšpirácie. Napríklad maliar Henri de Toulouse-Lautrec sa preslávil maľovaním kankánových tanečníc z kabaretu. V podniku vystupoval aj Frank Sinatra, Édit Piaf či Ella Fitzerald. Na predstavenie sa prišla pozrieť aj kráľovná Alžbeta II., v čase jej prítomnosti bol podnik pre verejnosť zatvorený.

Okrem bohatého predstavenia sa o vaše blaho v kabarete stará takmer 2000 zamestnancov. Jedálny lístok ponúka špeciality od výmyslu sveta a vína tých najlepších ročníkov. Moulin Rouge je zariadený v štýle „Belle Epoque“ (obdobie, v ktorom kabaret vznikol) a je neodmysliteľnou súčasťou francúzskej zábavy už takmer 130 rokov.

Zdroj: moulinrouge.fr, parizan.cz, radynacestu.cz | Foto: flickr.com, pixabay.com, Facebook, walldevil.com | Video: Youtube