Konečnie niekoho v našom parlamente osvietilo! Od januára totiž prichádza veľká pozitívna zmena, vďaka ktorej budú môcť rodiny s malými deťmi čerpať súbežne dve materské.

Minulý týždeň bola našim parlamentom schválená novela zákona o sociálnom poistení, ktorá rodinám s dvomi malými deťmi umožní čerpať dve materské predstavujúce rovnakú sumu, ako je ich čistý plat v predchádzajúcom zamestnaní. Kým v súčasnosti môže poberať materskú len jeden z rodičov, pričom mamičky majú nárok na 34 týždňov a oteckovia na 27 týždňov, od nového roka ju budú môcť poberať súbežne.

Rodiny s malými deťmi si prilepšia

Odborník na dane a odvody a nezaradený poslanec NRSR Jozef Mihál tvrdí, že súbežná materská pri dvoch deťoch umožní rodinám dlhšie poberanie rodičovského príspevku, ktorý rodič poberá po uplynutí čerpania materskej do 3 rokov veku dieťaťa.

Zatiaľ čo dnes rodičia čerpajú materskú postupne, matka 8 mesiacov a otec 6 mesiacov, nárok na rodičovský príspevok nemajú spolu až 14 mesiacov. Od januára ale môže matka čerpať materskú na novorodeniatko a otec na staršie dieťa. „Nárok na rodičovský príspevok tak nebudú mať len počas 8 mesiacov. Za ďalších 6 mesiacov tak získajú na rodičovskom príspevku naviac sumu vyše 1300 eur,“ dodal Mihál.

Čo sa týka rodičovského príspevku, jeho výška je 214,70, avšak od januára bude predstavovať sumu 220,70 eur.

Zdroj: Pluska.sk | Foto: depositphotos.com