Tiež si občas radi pomaškrtíte, no klasické koláče vás už omrzeli? Zabudnite na krémeše aj punčové rezy, dnes sú v móde makarónky!

Tak ako všetko podlieha módnym trendom, tak má svoje novinky aj svet sladkostí. Určite ste už niekde zaregistrovali krásne fotky malých farebných piškótiek. Tie piškótky sa volajú makarónky a pochádzajú z Francúzska. Postupne sa rozmohli do celého sveta a ich lahodnej chuti podlieha čoraz viac ľudí.

4

Čo sú makarónky?

Je to drobné pečivo, ktoré môže nám, Slovákom, pripomínať staré známe laskonky. Pozostávajú z dvoch častí, a to zo škrupinky koláčika a krému. Ten by mal byť na spôsob ,,ganache“, čo je krém z kvalitnej čokolády a vysokopercentnej smotany na šľahanie. Toto je základ čokoládových plniek, do ktorých sa môžu pridávať orechy, káva, kokos alebo čerstvé ovocie. Dôležité je tiež, aby ste pri plnení koláčika vybrali správny pomer krému, aby piškótka pekne nasiakla. Keďže sa makarónky pečú z mandľovej múky, sú bezlepkové. Preto by ste mali vždy dodržiavať presný postup a vyžívať tie najkvalitnejšie suroviny, aby ste dosiahli ich pravú, luxusnú, francúzsku chuť. Makarónky sú veľmi citlivé na prípravu a sú o zručnosti.

Základný recept na prípravu makaróniek

Mandľové cesto

  • 150 g mandľovej múky
  • 150 g práškového cukru
  • 55 g vaječných bielkov

Taliansky sneh

  • 55 g vaječných bielkov
  • 150 g krupicového cukru
  • 35 g vody

Cesto robíme z dvoch častí – mandľová kaša a taliansky sneh. Najprv si pripravíme mandľovú kašu a to tak, že mandľovú múku a cukor vymixujeme do jemna, preosejeme, pridáme bielka a poriadne vymiešame. Vznikne nám hustá sladká kaša, do ktorej, ak chceme, môžeme pridať potravinárske farbivo.

2

Následne urobíme taliansky sneh. Do misy mixéra vložíme bielka a v hrnci necháme variť vodu, v ktorej postupne roztopíme cukor. Vznikne nám sirup, ktorý keď má 1180 stupňov, vlejeme do šľahajúcich sa bielkov na vysokých otáčkach. Keď má sneh ostrú špičku, ktorá nepadá, je hotový. Nakoniec mandľovú kašu a taliansky sneh opatrne zmiešame dokopy aby sme ,,nerozbili“ sneh. Ak dosiahneme konzistenciu, ktorá nám pripomína lávu, cesto je hotové. Dobrým znamením je aj to, keď sa začne lesknúť. Na plech dáme papier na pečenie, naplníme sáčok a robíme kolieska vo veľkosti cca 3,5 cm. Makarónky necháme schnúť približne jednu hodinu. Predhrejeme si rúru a makarónky cca 12 minút na teplote 160 stupňov. Upečené sú vtedy, ak sa nám ich povrch nelepí.

Vychladnuté makarónky zlepujeme vychladnutým krémom.

Príprava čokoládového krému 

100 ml 33% smotany na šľahanie ohrejeme, pridáme 125 g kvalitnej tmavej čokolády a miešame, pokiaľ sa nerozpustí. Podľa chuti môžme pridať aj ríbezľový džem.

Príprava vanilkového krému 

100ml 33% smotany privedieme do varu, rozpustíme v nej 125 g bielej čokolády a vanilkový lusk/ džem- podľa chuti.

Lahodnej chuti a pestrofarebnému vzhľadu makaróniek prepadli aj celebrity, ktoré ich pravidelne zdieľajú aj na sociálnych sieťach.

Patrícia Vittek

Mária Čírová

https://www.instagram.com/p/0dUmG4nnit/?taken-by=mariacirova

Eva Rezešová- Džodlová

Romana Škamlová

https://www.instagram.com/p/6cf4BUPXCG/?taken-by=romanaskamlova

Simona Krainová

Foto: Instagram, paper4pc.com, Pinterest