Poznáme ju všetci. Je tu s nami už od čias pionierov a iskričiek, od prvomájových pochodov a iných výstredností socializmu. Lenže zdanlivo robotnícky krém mal a ešte stále má omnoho širšie využitie ako je natieranie rúk zničených ťažkou prácou.

Počiatky Indulony siahajú až do roku 1948, keď ju v Hlohovci začali vyrábať pre široké masy robotníkov pracujúcich v priemyselných fabrikách po celom Československu. Dnes má Indulona omnoho širší záber a okrem tej klasickej formy už ,,zabrdla“ aj do kozmetického priemyslu.

https://www.instagram.com/p/BD7dXXKld5L/?tagged=indulona

Základná Indulona mala a stále má úplne obyčajnú receptúru. V podstate je to len prírodná vazelína z ropy a farmaceuticky filtrovaná voda. Aké jednoduché, také účinné!

Čo je na výrobe tohoto univerzálneho krému najzaujímavejšie?

Ako iste viete, Indulona sa vyrába vo farmaceutickej spoločnosti v Nitre, ktorá zároveň vyrába aj liečivá, a preto musia mať všetci zamestnanci na sebe ochranný odev, rúška, návleky, čiapky… Je to však aj kvôli tomu, že vlhké a mastné prostredie je omnoho náchylnejšie na tvorbu mikroorganizmov. Hygienické podmienky sú tu lepšie ako v nemocniciach!

Indulona ako jedna z vecí, s ktorými sa kedysi kšeftovalo

Závod v Hlohovci dnes vyrobí 110 kusov krémov Indulony za jednu minútu, ktoré ešte stále putujú do mnohých podnikov na Slovensku ako povinná výbava pre ťažko pracujúcich robotníkov. Okrem toho majú svoje zastúpenie aj vo všetkých predajniach s drogériou. Názov Indulony je odvodený od slova industriálny, pretože úplne na začiatku bola určená pre ťažko pracujúce ruky robotníkov a robotníčok. V čase socializmu bola dokonca nepísaným rodinným klenotom. Kto ju dostával, ten ju potom rozdával alebo vymieňal s rozvetveným príbuzenstvom. Počas rodinných stretávok sa s ňou doslova kšeftovalo. 🙂 Akože, ty mi dáš dve indulony a tri solviny a ja ti odveziem to vrecko zemiakov na svojej ,,škodovečke“.

A ako sa indulona vyrába?

Výroba je moderná a už dávno nie taká ako v roku 1948. Dnes je celý proces automatizovaný a prebieha na výrobných linkách v troch fázach. Prvá fáza je príprava oleofázy a hydrofázy, nasleduje výrobná fáza dva, čiže homogenizácia a vo výrobnej fáze tri sa Indulona plní do tuby a balí. Viac o procese vo videu.

A kde všade sa Indulona používa?

Hovorilo sa, že reštaurácie, vývarovne a stánky s občerstvením na nej vyprážali mäso, hranolky a iné suroviny… Toto tvrdenie však nikto oficiálne nepotvrdil. Momentálne ju využívajú niektorí teteri v tetovacích štúdiách na preliečenie kože po zákroku, mamičky na natieranie zadočkov bábätiek, okrem toho sa ňou dajú naleštiť topánky, namazať pánty, liečiť kožné problémy a ženy ju tiež používajú na boľačky v dolných ženských partiách po aktívne strávenej noci…

Foto: Instagram Video: Tivi