Tiež ste doteraz žili v naivných predstavách, že si stačí získať mužovu lásku, spraviť ho šťastným a on pri vás zostane? Že ak vás miluje a vy ste mu dobrou partnerkou, budete spolu naveky? Hlboký omyl! Pravdou je, že muži až prekvapivo často sabotujú harmonický, láskyplný vzťah so ženou, ktorú milujú. Dôvody, pre ktoré tak robia, vás zrejme sklamú a šokujú.

O večnej téme, prečo muži opúšťajú ženy, sa už popísali tisícky stránok. Nekonečné kecy o tom, ako ideálny vzťah nebol až taký ideálny, aké strašné chyby robila ideálna partnerka a ako ani tá ideálna láska nebola v skutočnosti láska… a bla, bla, bla. Samé chabé pokusy o racionalizáciu hlúpej a fatálnej chyby. Aká je teda krutá pravda? Muži rozbijú ideálny vzťah, pretože:

1. Nechcú, aby ste ho opustili ako prvá

Paradox mužského chovania! Ak už o ženu nestoja, snažia sa, aby im ONA dala kopačky. Ak im na žene záleží, neznesú predstavu, aby ich ONA opustila. Aby tomu zabránili, často rýchlo opustia oni ju. Je to celé nezmysel, ale aj najčastejší dôvod rozchodu. Muž zmietaný medzi túžbou udržať si ženu, ktorá je pre neho príliš dobrá a nutkaním riešiť si vlastné komplexy. Ten iracionálny strach, že už nevydrží držať krok so svojou lepšou polovičkou a bude vo vzťahu ten „úbohý“, môže mať rozličné vyústenie. A rozchod je jednou z možností. Niekedy to ukončia hneď na začiatku vzťahu, inokedy sa ich paranoja rozvinie po dlhých rokoch, dokonca desaťročiach.

2. Preberú názory niekoho iného

Je to až desivé si uvedomiť. Môžete byť dokonalou priateľkou a váš partner môže byť do vás úplne zbláznený, no VŽDY tu ostáva riziko, že ho prakticky cudzí človek zmanipuluje a od vás odlúdi. Iste, niekedy to môžu byť aj jeho priatelia alebo rodina- teda nie úplne cudzí ľudia. Najčastejšie je to ale vaša sokyňa v láske. Raz darmo, odhodlané dievča dokáže byť sviňa veľmi rafinovaná. A muži sú v tomto ohľade vyslovene debili. Jednoduchí. Doslova stačí niekoľko dobre mierených zlomyseľných viet a chrobák je v hlave. Zrazu veci, čo mu nikdy ani len v hlbokom podvedomí nezaznamenal, mu začnú neskutočne vadiť.  Kruto vám vykričí, že ste panovačná, ako sa pri vás dusí, ako ho obmedzuje a, samozrejme, že ignorujete jeho potreby, nepoznáte jeho túžby…

3. Myslia si, že majú naviac

Šťastie nám dodá pocit bezpečia a sebavedomie. Ak sú muži šťastní pridlho, začnú to brať ako samozrejmosť. Prestanú si vážiť, že našli spriaznenú dušu. Naopak, začnú stále s väčšou nostalgiou spomínať na svoj minulý „single“ život. To napätie, či si ho tá krásna neznáma v bare všimne, tá radosť, keď ju ukecá na drink, adrenalín, keď zariskuje a pozve ju k sebe, ten úžasný pocit všemocnosti ak zaboduje. Možno ak by nemal ,,na krku“ vás, mohol by zbaliť modelku… Alebo viacej modeliek naraz. Nenahovárajte si, že takéto myšlienky napadnú len chlapovi v nefungujúcom vzťahu. Človek si jednoducho neuvedomuje, čo má, kým to má….a potom je už neskoro.

4. Sú závislí na pocite zamilovanosti

Podľa odborníkov vydrží pocit zamilovanosti niekoľko mesiacov (maximálne 30). Potom sa nám rozjasní zrak a prestaneme byť tak detinsky očarení zo všetkého čo ON či ONA urobí, alebo povie. Vzťah prejde do ďalšej- pokojnejšej fázy, nekritické nadšenie vystrieda skutočné poznávanie, divoké milovanie, jemné dotyky. Kto dá medzi zamilovanosť a lásku rovnátko, skôr či neskôr pochová každý vzťah. Týka sa to rovnako mužov ako žien. Veta typu „mám ťa rád, ale nemilujem ťa!“, prípadne „už sa vytratila tá iskra“ často znamená, že nám len chýbajú tie motýle v brušku a eufória neobmedzeného šťastia. Je to škoda. Zamilovanosť je krásna, ale tú skutočnú lásku preverenú časom jednoducho nenahradí.

5. Stratili ste jeho dôveru

Áno, sú prípady, kedy aj muži majú na rozchod pádne dôvody. Otázka dôvery je pre mužov zásadná. Nie sú v nej tak nároční ako ženy- nepotrebujú poznať každú vašu myšlienku a pokojne vám doprajú aj nejaké to nepodstatné tajomstvo- ale o to ich viac raní, ak ani to „málo“, čo požadujú, nedokážete dodržať. Ak ho nejakým nechutným spôsobom podvediete (vysadíte za jeho chrtom antikoncepciu, narobíte mu dlhy…), niečo dôležité mu zatajíte (napr. že máte dieťa, boli ste trestaná), nepodržíte ho v kritickej situácii alebo mu budete neverná a on to zistí, už nikdy nebude nič ako predtým. Ak vás ľúbi, bude sa to snažiť prekonať, odpustiť či zabudnúť. Niekedy trvá roky, kým túto svoju snahu vzdá a prizná si, že s niekým, kto ho takto sklamal, žiť nedokáže.

Môže si teda nejaká žena v tomto krutom svete udržať chlapa? Samozrejme, že áno. Ale lásku a partnerské súznenie treba brať skôr ako výraznú výhodu, než 100 % záruku trvalého vzťahu. Predsa aj my, ženy, občas svojimi hlúpymi rozhodnutiami podupeme po svojom šťastí.

Foto: YouTube, Pixabay.com