Sme uponáhľané, sme upachtené, zmorené prácou alebo školou, čas je niečo obmedzené, čoho nikdy nie je pre nás dostatok. Na čo pomyslíme ako prvé, keď máme pre seba chvíľku oddychu? Na dobrodružné romantické rande, spoločenské udalosti a spoznávanie nových ľudí? Ale kdeže, zamierime si to rovno na gauč! Máme za sebou dlhý deň a ten zajtrajší nebude iný. Kto by mal na lásku teraz čas?

Vysvietené stromčeky, vianočné trhy či betlehemy však prinášajú neodbytného ducha Vianoc aj do tých najneromantickejších z nás. Mali by sme srdce snáď z kameňa, keby sme dokázali prechádzať večerným mestom, počúvať sladké slová piesní rozdávajúce radosť a ani raz sa nezasnívať. Vianoce sú sviatkami lásky, rodiny a či už tomu veríte alebo nie, i zázrakov. Aj keď to tvrdohlavo popierame, v každej z nás sa pod ich vplyvom nanovo zrodí dávny dievčenský sen, mať niekoho pri sebe.

Lenže, pred sviatkami to s našim programom nevyzerá o nič viac ružovo. Je aj toto dôvod, prečo mnohé z nás dávajú prednosť pohodlnej internetovej konverzácii pred vysedávaním na zmrznutých lavičkách či vymetaním klzísk? Chceme si vynahradiť prázdne miesto v srdci a zároveň stále ostať tými superženami, čo všetko stíhajú a nemusia sa vzdať svojej vzácnej chvíľky pokoja? S istotou je pre nás výhodné, keď si môžeme vyberať z celej databázy mužov, nemusiac vytiahnuť päty z domu. Navyše, možnosť voľby nám dáva pocit sebavedomia, ktorý nám často chýba. Časom sa ale stáva, že sme v online svete omnoho istejšie, uvoľnenejšie, teda nielenže sa z nás stávajú iné ženy, také, akými by sme chceli aj v skutočnosti byť, ale úplne zabudneme, ako randiť naživo! Oči sú zrkadlom do duše, profilovka už pomenej, skôr za ňou môže byť úplne iný človek, akým sme v skutočnosti. A práve preto je potrebné vyjsť z tieňa počítačov, kde sa v bezpečí možno skrývať za prácou špičkového Photoshopu. Nebáť sa ukázať svoju pravú tvár, nehanbiť sa za to, aké sme a navyše si overiť, že je taký, ako sa opísal i prezentoval aj náš princ! Ani jedna z nás by sa celkom iste nepotešila zisteniu, že si týždne, celá zasnená, písala so starým úchylákom!

A čo muži? Čoraz väčšmi sa zdá, že im tento spôsob zoznamovania sa vyhovuje. Veď nemusia tiež urobiť nič viac, len napísať „ahoj“ a stlačiť odoslať. Buď sa baba chytí alebo nie a oni aspoň nemusia zniesť odmietnutie do očí. Kam sa ale vytratilo čaro romantického spoznávania sa? Kde zmizli tie dni, keď do vás chlap narazil v supermarkete a vám sa v bruchu zatrepotali motýle? Zdá sa, že tieto pocity už nie sú v móde. Nahradilo ich krátke cinknutie RPéčky.

Napísal jej: ,,Ako je vonku?“ Ona odvetila: ,,Celkom iste krajšie, ako tu na Facebooku.“

Z mnohých z nás už vymizla odvaha, chuť spoznávať niečo nové ale i zariskovať. Dnes už je naozaj skôr raritou, aby sa k vám chlap prihovoril v stánku s občerstvením. Ešte v 90. rokoch bol internet len mýtus a ak si muži chceli nájsť niekoho na upratovanie ich domácnosti, naozaj sa museli činiť. Boli to gentlemani, ktorí vedeli, ako babu pozvať na prvé rande, ak len nechceli zostať hladní a navždy jesť zmrazené polotovary.

„Sedeli v autobuse a stretli sa im pohľady.“ Naozaj sa však zdá, že táto story je stále živá, pretože napriek všetkému, určite žiadna z nás ako malé dievčatko nesnívala o princovi na bielom koni s perfektnou profilovkou, ktorý jej jedného dňa napíše: „caw“. Samozrejme, štatistika lásky na prvý pohľad je otázna a nefunguje u každého rovnako. Možno ste vy práve tá, ktorá svoju polovičku našla na sociálnej sieti a ste s ňou spokojná. Napísal vám a vy ste zistili, že je to TEN jeden z milióna, ktorý má mozog, rozumie vám a nie, jeho hlavným úmyslom nebolo oňuchať vaše pančuchy. Možno sa dokonca ukázalo, že je to chlap, akého ste hľadali a nakoniec vážne skončíte pred oltárom. Každá rozprávka má svoje vlastné znenie, no nič nedokáže zastúpiť pohľad z očí do očí. Tiež je pravda, že jednoduchá správa nikdy nedokáže nahradiť to, čo môžeme zažiť, keď sa poobzeráme okolo a nájdeme odvahu prihovoriť sa neznámym.

Autor: Kristína Makóová