Čokoláda – aj vám sa len pri pomyslení na ňu zbiehajú slinky? Neraz sa však spája s nadbytočnými kilami a nejedna by povedala, že čokoláda je smŕŕŕť. Avšak nie je čokoláda ako čokoláda. Vhodný druh vám v boji s nadváhou môže naopak pomôcť! 

Pýtate sa ako je to možné? Jednoducho! Stačí vymeniť zbytočne presladené verzie bielych a mliečnych čokolád či nebodaj praliniek za kvalitnú horkú čokoládu s čo najvyšším podielom kakaa. Zo začiatku vám to možno nebude po chuti, ale vedzte, že vám to len a len prospeje. Už len pomyslenie, že vďaka čokoláde dokážete zhodiť pár kíl navyše, stojí zato! Dôležitý je však aj jej výber. Musíte si dávať pozor, aby nebola zbytočne prisladzovaná, môžete zájsť aj do bio obchodov, kde nájdete pestrú ponuku kvalitných horkých čokolád.

2

Netvrdíme však, že môžete zjesť celú tabuľku bez výčitiek. Hovoríme len o malom kúsku, čiže maximálne dve-tri kocky, čo predstavuje v priemere 20 gramov. V malom množstve kvalitná horká čokoláda dokáže znižovať vysoký krvný tlak a taktiež obsahuje veľa antioxidantov, vďaka čomu spomaľuje proces starnutia. Znižuje aj riziko vzniku rakoviny kože alebo infarktu, dokonca znižuje cholesterol, takže môže byť dobrým pomocníkom pri chudnutí. Okrem toho čokoláda obsahuje aj látku, ktorá vytvára hormón šťastia, čo vysvetľuje, prečo sa po jej konzumácii cítime oveľa lepšie.

Čokoláda v inej forme

Ak by ste chceli vyskúšať niečo iné, ale veľmi podobné čokoláde, stavte na kakaové bôby. Ide dokonca o omnoho lepší výber, keďže ide o primárnu surovinu, z ktorej sa neskôr čokoláda vyrába, takže máte istotu, že nebude ničím dochutená. Kakaové bôby nájdete prevažne v obchodoch so zdravou výživou vo v celej alebo drvenej forme. Avšak aj tu platí pravidlo – všetko s mierou!

3

Foto: Pixabay