Kliknutie uzáveru. Cigaretový papier sa pomaly vzdáva a mení sa na popol, tlmené svetlo, odtlačok rúžu na filtri. Klasická filmová scéna, ktorej hlavným hrdinom je legendárny Zippo zapaľovač. Tento malý kúsok kovu predstavuje ideálny darček pre muža a netradičný doplnok pre ženu.

Nejde o žiadnu novinku, prvý Zippo zapaľovač bol vyrobený už v roku 1933. Jeho názov je odvodený od slova „zipper“ ( zips). Zakladateľovi firmy, Georgovi G. Blaisdellovi, sa páčilo, ako slovo znie, pričom jeho tvar „zippo“ sa mu zdal modernejší. V roku 1936 si dal zapaľovač patentovať.

zippo II

Na svojej popularite získal predovšetkým počas druhej svetovej vojny a po nej sa začal objavovať v najrôznejších reklamách. Jeho podoba a mechanizmus sa v podstate vôbec nezmenili. Možno si poviete, čo môže byť na zapaľovači také výnimočné?

zippo

V prvom rade je to charakteristické kliknutie uzáveru pri jeho otváraní a zatváraní. Tak, ako sa ženám rozbúcha srdce a podlomia kolená pri pomyslení na červenú podrážku topánok Louboutin alebo na modrú škatuľku ukrývajúcu diamanty od Tiffanyho, podobnú reakciu u mužov vyvoláva práve zvuk tohto kliknutia.

zippo VI

Z hľadiska funkčnosti sú Zippo zapaľovače známe svojou odolnosťou voči vetru a vlhkému počasiu. Plameň sa nesfukuje, ale zahasí zatvorením zapaľovača.

zippo V

Osobitou záležitosťou je nielen samotný výber zapaľovača a jeho prípadné gravírovanie alebo úprava, ale aj údržba, od dopĺňania paliva (benzínu) až po výmenu knôtu a kamienkov. Ide vlastne o taký malý rituál. Originál Zippo zapaľovač má na spodnej časti vyryté logo firmy a dátum výroby. Vzťahuje sa naň doživotná záruka a ak sa nepodarí zapaľovač opraviť, vymenia vám ho za nový.

zippo VII

zippo VIII

Zippo je zaujímavý darček nielen pre fajčiarov, ale aj pre milovníkov štýlu či zberateľov. Samozrejme, to platí nielen pre mužov. 🙂

Zdroj: Pinterest, Tumblr