Kto je dnes v Taliansku (a v priľahlom vesmíre) najväčšia hviezda? Ak tipujete na nejakú osobnosť zo showbiznisu či športu, ste riadne vedľa. Najväčšiu „star“ treba hľadať tam, kde patrí, teda na nebi. Keď zodvihnete hlavu, možno nad vami práve prelieta. Samantha Cristoforetti je totiž astronautka, a nie hocijaká. Je to prvá Talianka vo vesmíre a na ISS (Medzinárodná vesmírna stanica) už strávila vyše sto dní.

Tridsaťsedemročná Sam vyrazila na kozmickú misiu v noci, na 24. novembra minulého roku a na obežnej dráhe zeme by mala stráviť približne pol roka. Ani vyše 400 kilometrov, ktoré ju delia od nás, pozemšťanov, jej však nebráni podeliť sa o výnimočné vesmírne dobrodružstvo.

Spojenie s kozmickou stanicou, našťastie, už dávno nie je obmedzené len na nezrozumiteľné chrchlanie vysielačky vo vesmírnom centre, ako ho poznáme z vedecko-fantastických filmov. Samantha každodenne publikuje niekoľko statusov na sociálnych sieťach, kde popisuje najčerstvejšie zážitky a publikuje úchvatné fotografie a videá. Názorne ukazuje, ako si dáva robiť nový zostrih (vlasy rastú aj vo vesmíre), pričom jej ruský kolega asistuje vysávačom, predvádza cvičenia na posilnenie svalov, ktoré v beztiažovom stave rýchlejšie ochabujú, a priznáva, že vesmír páchne trochu po zatuchline. Niekoľkokrát vystúpila aj v priamom prenose v talianskej televízii, kde okrem iného predstavila kozmickú stravu a nechala sušenú brokolicu voľne poletovať po kabíne. Ako skonštatovala, čokoľvek tu stratíte, skôr či neskôr k vám samo doletí. (Aké praktické!)

samantha 1

Pobyt na obežnej dráhe však zďaleka nie je len zábava. S kolegami zažila aj chvíle strachu, keď sa museli evakuovať pre únik čpavku z chladiacich zariadení. Všetko sa však, našťastie, rýchlo vrátilo do normálu.

Samantha pracuje na viacerých vedeckých a výskumných projektoch zameraných na výživu, udržiavanie svalovej a kostnej hmoty či krvného obehu, vplyv vesmírneho žiarenia na ľudský organizmus, na kvalitu spánku v beztiažovom stave, ale aj na možnosti výroby náhradných dielov na 3D tlačiarni. Medzi projekty patrí aj ISSpresso – test nového stroja na prípravu kvalitného talianskeho espressa na palube vesmírnej stanice. (Nie, to nie je vtip. Taliani nikdy nežartujú, pokiaľ ide o kávu.)

Ako to dokumentujú fotografie a videá, pobyt vo vesmíre si  naplno užíva. Sama vraví, že sa z nej stáva tak trochu mimozemšťan. Na obežnej dráhe sa jej páči, azda jedinou pozemskou vecou, ktorá jej chýba, je tečúca voda.

samantha 6ISS (International Space Station, Medzinárodná vesmírna stanica) bola vyslaná do kozmu v roku 1998. Pohybuje sa na nízkej orbitálnej dráhe vo výške 278-460 km rýchlosťou maximálne 27 724 km/h a Zem obehne takmer 16-krát za deň. Od roku 2000 je nepretržite obývaná. Vďaka svojim impozantným rozmerom je pozorovateľná voľným okom. Cieľom misie je rozvoj technológii pre výskum vesmíru a mapovanie správania sa ľudského organizmu pri dlhodobom pobyte v kozme. Posádka sleduje aj meteorologické a astronomické javy. Stanicu poháňa elektrina zo solárnych panelov. Na jej palube je približne 100 počítačov, pričom ide o bežne dostupné modely prispôsobené beztiažovému stavu.

Americký astronaut Terry Virts a jeho ruský kolega Anton Škaplerov si po návrate na zem môžu otvoriť kadernícky salón 🙂

samantha 8 samantha 4 samantha 3 samantha 7

Autor: Katka

Foto: Facebook, Twitter, NASA