Natasha Ednan-Laperouse z Londýna, len 15-ročná dcéra obchodného magnáta, sa vybrala na obyčajnú dovolenku do čarovného mesta Nice vo Francúzsku. Avšak popri starostiach s balením si niečo “pod zub” už pripraviť nestihla. Tesne pred letom si tak na termináli 5 Heathrow zakúpila zabalenú bagetu plnenú artičokmi a olivami od spoločnosti Pret a Manger.  

To, čo nasledovalo potom, nikto nečakal. Mladé dievča už počas cesty na palube lietadla skolabovalo. Hoci bola Natasha po prílete do cieľovej destinácie ihneď hospitalizovaná, zachrániť sa ju nepodarilo. Zomrela len kvôli tomu, že bola hladná a zakúpila si “nesprávnu” bagetu.

Rodina to zvláda ťažko

Napriek tomu, že prípad sa stal ešte v júli 2016, Natashine náhle úmrtie sa doposiaľ nevyšetrilo. Až včera sa totiž otvorilo oficiálne vyšetrovanie. Vypočúvaní budú jej rodičia, manažér pobočky spoločnosti Pret a Manger a vedúci oddelenia bezpečnosti britského potravinového reťazca.

Doterajšie závery predpokladajú silnú alergickú reakciu, ktorá bola pravdepodobne spôsobená sezamovými semiačkami. Natashin otec Nadim Ednan-Laperouse, ktorý založil Wow Toys, povedal: „Moja žena, syn a ja sa stále snažíme prispôsobiť životu bez našej milovanej dcéry. Je to každodenný boj a bolesť je nepopísateľná. Všetko, čo hovoríme a robíme nám len pripomína, že nie je s nami – jej prázdna spálňa, školská uniforma visiaca v jej šatníku, prázdninová taška zbalená na dovolenku v Nice, ktorá nebola nikdy otvorená.”

sendvič

Je na vine spoločnosť?

Ďalšie vyšetrovanie sa zameria aj na to, či bol výrobok vhodne označený. Vypočutí budú i zamestnanci spoločnosti British Airways kvôli zisteniu záchranných opatrení, ktoré v ten deň vykonali a v akom rozsahu.

Po Natashinej smrti sa spoločnosť Pret a Manger aspoň zlepšila v označovaní alergénov.
Všetky jej pokladničné bloky na pobočkách teraz jasne ukazujú, či produkt obsahuje niektorý zo 14-tich deklarovateľných alergénov. „Boli sme veľmi zarmútení, keď sme počuli o Natashinej tragickej smrti a naše úprimné myšlienky sú s jej rodinou a priateľmi. Berieme alergie na potraviny a alergénové informácie poskytované našim zákazníkom veľmi vážne. Budeme aj naďalej robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli vyšetrovaniu,“ vyjadril sa hovorca spoločnosti.

V apríli orgán pre reklamné normy (the Advertising Standards Authority) Pret a Manger kvôli tvrdeniam, že ich sendviče obsahujú len prírodné zložky, cenzuroval. Nateraz však len zostáva čakať, ako celé vyšetrovanie dopadne. Hoci Natashin život už nikto nevráti.

Zdroj: standard.co.uk | Foto: Facebook.com, Pixabay.com, grup-pumsa.cat