Tiffani má len pätnásť rokov a namiesto toho, aby si užívala bežné radosti a starosti teenagerov, bojuje každý deň s tvrdou šikanou a posmeškami. Na rozdiel od svojich rovesníkov, ktorým sa na tvári občas vyhodí nejaký ten pupienok, na jej tele a duši,zanechala ťažká forma ochorenia hlboké jazvy.

Vybehnúť si s priateľmi na kúpalisko, obliecť si šaty bez rukávov alebo biele tričko. Pre niekoho bežná vec a pre iného len nesplnený sen. Aj keď je akné bežnou súčasťou dospievania, ktorou si prešla asi väčšina z vás, niektoré jeho formy sú málo známe a v podstate nevyliečiteľné. Jednou z nich, trpí aj mladá dievčina.

Psychický stav mladej dievčiny, zhoršujú urážky a šikana rovesníkov

Tiffani mala jedenásť rokov, keď sa jej na tvári začali objavovať prvé hnisavé rany. Ani ona sama tomu zo začiatku neprikladala väčší význam a rovnako ako väčšina si myslela, že je jednoducho v puberte. Postupom času sa však bolestivé vredy objavili aj v jej podpazuší a v momente, keď jeden z nich praskol, lekári na pohotovosti prvýkrát určili málo známu diagnózu. Tiffani sa vtedy zrútil život, kedže prognózy pri hnisavej Hidradenitíde nie sú práve najružovejšie. Napriek snahe lekárov a množstvu liekov sa mladej dievčine zdravotný stav zhoršoval a otvorené rany či škaredé jazvy postupne znetvorili jej tvár aj telo. Okrem toho, že sa musela každý deň pasovať s veľkou bolesťou, zápalmi či horúčkou, jej život okorenili aj spolužiaci, ktorí sa jej denno-denne vysmievali a šikanovali ju. Pomoc našla až v televíznej šou The Doctors, vďaka ktorej má možnosť podstúpiť liečbu v hodnote 30 000 dolárov.

Video s Tiffany môžete vidieť >>>TU<<<

Čo je Hidradenitis Suppurativa, aké sú jeho symptómy a liečba

HS je málo známe chronické kožné ochorenie, prirovnávané k ťažkej forme akné. Prejavuje sa hnisavými vredmi až cystami najmä v oblasti potných žliaz, ktoré spôsobujú postihnutému silné bolesti, zápaly a po ich dočasnom preliečení ostáva tkanivo kože nepekne zjazvené. Hidradenitída postihuje podľa štatistík len 1 % ľudskej populácie, avšak tieto čísla, vzhľadom na nepríjemnosť ochorenia a hanbu pacienta, nie sú presné. U žien môže byť priebeh zhoršený aj hormonálnou nerovnováhou. Jeho následkom môže byť otrava krvi, vyčerpanie organizmu neustálou bolesťou a zápalom, ale aj rakovina kože, ktorá vnikne následkom zjazveného tkaniva. Donedávna sa HS považovalo za nevyliečiteľnú chorobu, avšak vďaka pokrokovej medicíne a výskumu sa postupne objavujú liečebné postupy, ktoré ochorenie aspoň zmiernia. Na Slovensku je možné podstúpiť biologickú liečbu. Bohužiaľ, dostať sa k nej je neskutočne ťažké a predtým, ako ju lekár začne vôbec zvažovať, musí si overiť či ste prešli chirurgickými zákrokmi, liečbou kortikoidmi alebo látkou zvanou accutane. Ani to však pacientovi nezaistí biologickú liečbu. Jej cena sa pohybuje okolo 6 000 eur podľa potrebnej dĺžky liečby a zdravotná poisťovňa ju schvaľuje len ozaj výnimočne.

Foto/Video: YouTube