Prípad štyroch malých detičiek, bojujúcich s ťažkou genetickou poruchou zvanou spinálna svalová atrofia (SMA), prenikol do sŕdc celého národa. Spustili sa verejné finančné zbierky, kde sa o zhromaždenie miliónov eur na extrémne drahé lieky z USA usilujú státisíce občanov. Čoraz viac ľudí však apeluje na vládu, aby s neúnosnou situáciou v zdravotníctve konečne začala niečo robiť. Spomedzi všetkých poslancov sa o pomoc dotknutým rodinám najviac zaujíma Boris Kollár, ktorý tesne po voľbách neváhal vyzvať Igora Matoviča, aby voči citlivej problematike zaujal konkrétne stanovisko. A ako znie jeho reakcia?

V nedeľu večer odvysielala televízia JOJ špeciálne vydanie relácie V siedmom nebi s Vilom Rozborilom, venované práve štyrom malým bojovníkom. Riško, Alex, Alexej a Amélia potrebujú najneskôr do svojich druhých narodenín prijať nehanebne drahú, avšak vysoko účinnú infúziu pochádzajúcu zo zámoria.

deti SMA

Kým na záchranu prvého batoľaťa sa už podarilo zozbierať viac ako dva a pol milióna eur, ostatné tri detičky sa na čakacej listine ešte stále nachádzajú. Ich osud majú v rukách dobrí ľudia, no po správnosti by sa o prípady silného kalibru mal v prvom rade (aspoň do určitej miery) postarať štát. V čase krátko po voľbách, kedy si víťazné i menej úspešné strany prerozdelili desiatky miliónov eur, sa tak stovky Slovákov dožadujú pomoci od „najvyšších“.

Líder hnutia Sme rodina preto vyzval budúceho premiéra Igora Matoviča, aby sa k pomoci deťom so SMA verejne vyjadril. Šéf „Obyčajných ľudí“ však za neschopnosť viní niekoho iného, a to v prvom rade stále úradujúceho predsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Ten sa mal vraj o smutné prípady omnoho viac zaujímať a tiež namiesto vládneho špeciálu ponúknúť radšej finančnú podporu.

Igor Matovič

Slová Igora Matoviča o pomoci chorým deťom

,,Je to veľmi vážna téma, registrujem prípad týchto štyroch detí, ale bolo by veľmi nezodpovedné, aby som ja podpásovo robil akékoľvek riešenie. Na to sú ľudia, ktorí dávno mali tú zodpovednosť spoločnú dať, a tých zlyhaní, a by som povedal až takým symbolickým zrkadlom na koniec vlády tej mafie, ktorá nám tu 12 rokov vládne, že takýto prípad sa vlastne prevalí, a že sú tu zúfalé matky alebo rodičia, ktorí prosia zúfalo peniaze pre liečbu svojich detí. A premiér sa tvári, že problém neexistuje. Súčasný premiér, ktorý ešte pár týždňov premiérom bude. Má plnú kompetenciu a dávno ten problém mal vyriešiť. Ja by som bol veľmi rád, aby Peter Pellegrini si v tomto prípade tú svoju domácu úlohu splnil ešte predtým, ako sa pobalí z Úradu vlády,” aktuálny volebný kráľ teda preniesol zodpovednosť na „kolegu“ zo strany Smer-SD.

Podľa jeho názoru je to práve on, kto by sa v prípade detí s vážnou diagnózou mal najviac činiť. Či tieto slová padnú na úrodnú pôdu, ukážu zrejme až najbližšie týždne. No faktom ostáva, že pre zúfalé rodiny je čas tým najväčším nepriateľom, keďže druhé narodeniny minimálne dvoch detičiek už pomaly ale isto klopú na dvere…

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

 

Zdroj: Hitky.sk | Foto: Facebook/V siedmom nebi, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Boris Kollár, streamable.com