Lucia Lo Conti vedela, že umrie. Viac ako dvadsať rokov pracovala v jednej kancelárii spolu s kolegami fajčiarmi, pričom sa neustále sťažovala: „Raz ma to zabije!“ Na rakovinu pľúc zomrela ešte v roku 2004, kedy rodina úbohej Lucie začala viesť s jej zamestnávateľom tvrdý boj. Dnes je verdikt jasný!  

Lucia Lo Conti nefajčila, ba dokonca za celý svoj život nikdy ani neochutnala horkú príchuť nezdravých cigariet. Napriek tomu, že sa týmto tichým zabijakom vyhýbala aj celá jej rodina, cigarety a smrad z nich sa stali každodenným spoločníkom pracujúcej Talianky.

Nebezpečenstvo fajčenia je všeobecne známe a rovnako aj riziká spojené s pasívnym vdychovaním cigaretového dymu. Luciin nadriadený Philip Morris o tomto všetkom vedel, a preto od tohto zlozvyku odrádzal aj vlastné deti, no v práci sťažnosti svojej zamestnankyne roky ignoroval.

Lucia pracovala v sicílskej verejnej správe na kultúrnom oddelení a jej kancelária, ktorú mala spoločnú s ostatnými kolegami, bola obľúbeným miestom viacerých fajčiarov. Nešťastná žena tu trávila každodennú pracovnú dobu viac ako dve desaťročia, a to od roku 1979 do roku 2000. Márne sa snažila opakovane apelovať na kolegov aj zamestnávateľa, že chodí domov v páchnucom oblečení. Svojim deťom sa doma často sťažovala: „Toto ma raz zabije!“ V tej dobe totiž v Taliansku nebolo ani stopy po protifajčiarskom zákone a roky Luciinho pasívneho fajčenia si vyžiadali svoju daň. Lucia zomrela 15. novembra 2004 vo svojich 50. rokoch na rakovinu pľúc, tri roky po jej diagnostikovaní.

Smrti predchádzali bolesti, chemoterapia a vypadávanie vlasov. Po nej tu zanechala manžela, 6 detí a v zásuvke dokument popisujúci jej dlhoročný boj proti fajčeniu na pracovisku. Text tvoril hlavný dôkaz v súdnom pojednávaní. Výsledného verdiktu sa rodina dočkala po neuveriteľných 13 rokoch – Zamestvávateľ musí pozostalým vyplatiť 1,5 milióna eur!

…a pritom stačila obyčajná tabuľa na pracovisku. Bráňte sa!!!

Zdroj: stern.de | Foto: pixabay.com