Láska a diamanty, čo majú spoločné? Ženy sa vďaka nim cítia výnimočne tak isto, ako keď sú milované. Žiadna nepochybuje, že sú večné. Veria, že čas na lásku ani na diamanty nijako nepôsobí, naopak s vekom získavajú na hodnote. Túžia po nich a niekedy ich hľadajú aj celý život. Sú investíciou. Klasickou a nádhernou.

A možno majú ženy pravdu. Práve diamanty, ako aj pravá láska, nepodliehajú času a sú nezničiteľné. Čo majú ešte spoločné? Elizabeth Taylor! Prešla mnohými vzťahmi a manželstvami, ale jeden muž bol predsa výnimočný. Richard Burton. Manželstvo, rozvod, manželstvo č.2, rozvod č. 2. Nakoniec ostali v kontakte až do jeho smrti v roku 1984.

2

Táto dvojica pútala pozornosť médií a verejnosti nielen škandálmi, ale hĺbkou svojich citov. Už samotné stretnutie týchto hviezd bolo pompézne, a to pri nakrúcaní filmu Kleopatra. V tom čase boli obaja zadaní (ona vydatá po tretíkrát, on ženatý) a ich vzťah pobúril dokonca aj cirkev. V priebehu spoločne stráveného času prešli obaja problémami s alkoholom, čelili celospoločenskej kritike, užívali si okázalé večierky a premiéry a často spolu pracovali aj ako hereckí kolegovia. A čo je podstatné, milovali jeden druhého aj napriek, alebo vďaka, tomu všetkému.

Richard kúpil svojej láske mnoho šperkov, ale jeden dostal po tomto páre dokonca aj pomenovanie: Taylor – Burton diamant. Stál 1,1 milióna dolárov a bol tak veľký, že z pôvodného prsteňa si ho nechala majiteľka zasadiť do náhrdelníku.

11

Ich vzťah bol inšpiráciou pre mnohé filmy, knihy a dokumenty. Za spomenutie stojí film „Liz and Dick“ (2012), kde Elizabeth stvárnila Lindsay Lohan a úlohy Richarda sa zhostil Grant Bowler. Ďalším prevedením je britská snímka „Burton and Taylor“ (2013), ktorá venuje pozornosť ich spolupráci niekoľko rokov po druhom rozvode. Každý z filmov je iný, zobrazujúc vzťah jedného z najsledovanejších párov Hollywoodu z inej stránky. Z druhého spomenutého pochádzajú aj nasledujúce slová venované Liz:

„Vždy Ťa budem milovať. Tak dlho, ako budem žiť. Ale my dvaja spolu – to ma zničí. Ty si láska, ktorá je absolútna.“

Zdá sa, že tento pár spájalo niečo omnoho výnimočnejšie ako diamanty. Bola to láska. Skutočná láska, vzácnejšia ako všetky drahokami sveta.

Foto: Pinterest