Prečo je sv. Valentín sviatkom zamilovaných? Tradícia, ktorá sa zrodila už za čias antiky a trvá dodnes, je kresťanským sviatkom zamilovaných, ktorý sa slávi každoročne 14. februára. Svojimi kritikmi je často považovaný za komerčný sviatok. Sviatok sv. Valentína je veľmi rozšírený vo Francúzsku, kde ho každý rok oslavuje okolo 60% obyvateľov. Pre väčšinu párov nie je tento deň ako každý iný. Tu je dôvod prečo sa stal 14. február dňom zaľúbených.

 

História sv. Valentína

Dátum, kedy slávime Valentína, je dedičstvom starého Ríma. Išlo o pohanský festival organizovaný vždy 15. februára, ktorý prebiehal v troch fázach. Najskôr kňazi obetovali kozu v jaskyni Lupercal, kde podľa povesti vlčica kojila zakladateľov Ríma Romulusa a Rémusa. Počas rituálu, symbolizujúceho očistu pastierov, následne natierali mladých mužov zo šľachtických rodov obetnou krvou. Tento rituál nadväzuje na ,,preteky Luperci”, počas ktorých títo kňazi a mladíci bežali ulicami mesta a bičovali okoloidúcich remeňmi vyrezanými z kože toho istého zvieraťa. Najmä ženy sa im počas behu stavali do cesty dúfajúc, že budú mať šťastné tehotenstvo a pôrod bez bolesti. Oslavy končia banketom, počas ktorého si mladí muži losujú ich spoločníčku na večer. Ide o praktiku, ktorá častokrát viedla k vytváraniu stabilných párov i svadieb.

Kto bol Valentín?

Pokiaľ ide o totožnosť Valentína, názory historikov sa líšia. Väčšina z nich sa však zhoduje v tom, že mohlo ísť o biskupa, misionára alebo rímskeho kňaza v III. storočí. Legenda o rímskom kňazovi vraví, že žil za panovania Claudiusa Gothicusa, pohanského cisára, ktorý bol počas svojej krátkej vlády (268-270) zapojený v mnohých krvavých vojenských kampaniach. V roku 268, pod zámienkou potreby domácich síl mužov v bojoch, zakázal manželstvá. Mladí ľudia však aj naďalej dostávali požehnanie manželstva v tajnosti, a to vďaka kňazovi Valentinovi.

Druhý Valentín je biskup z Terni, ktorý bol považovaný za divotvorca, presláveného liečivými schopnosťami. Kvôli tomu bol povolaný do Ríma pohanským filozofom Cratonom, ktorého syn trpel nevyliečiteľnou chorobou. Valentín ho vyliečil a za odmenu mohla jeho rodina konvertovať na kresťanské náboženstvo. Prepojenie tejto verzie so sviatkom zamilovaných nie je známe a rozuzlenie určite siaha až do stredoveku.

Čo sa týka Valentína z Raetia, jeho spojenie s príbehom lásky vychádza z dôsledku zámeny so svojimi menovcami. Misionár Valentín žil v meste Raetia v centrálnych Alpách. Svoj život prežil v kláštore a bol ochrancom epileptikov. Je zvyčajne zobrazovaný s epileptickým dieťaťom ležiacim pri jeho nohách.

Valentín 2016 u nás a vo svete

Tento rok dopadol sv. Valentín na nedeľu, čo bolo ideálne pre naplánovanie romantickej večere alebo pobytu plného oddychu a romantiky. Navyše sa tento rok oslavoval v totožný deň aj sviatok manželstva!

Európa

Väčšina rituálov a ceremónií, spojených s dňom svätého Valentína, sa vytratila a tento sviatok je prevažne komerčný. Niektoré folklórne tradície však aj napriek tomu pretrvali dodnes. V Nemecku si každoročne pripomínajú Valentína z Réthie, ochrancu epileptikov. Taliani sa obdarúvajú malými čokoládkami nazývanými ,,Baci Perugini” obalenými v posolstve lásky. Rakúski milenci pri príležitosti sv. Valentína vychádzajú do ulíc, zatiaľ čo vo Francúzsku, v malej dedinke Indre, vyhlásili národný sviatok zamilovaných.

Čína

,,Komerčný” sv. Valentín, oslavovaný rovnako ako u nás, 14. februára, sa objavil v Číne v roku 1980. Už predtým tu však existoval tradičný sviatok, ktorý sa oslavoval siedmy deň siedmeho lunárneho mesiaca čínskeho kalendára (deň dvojitej sedmičky). Podľa legendy sa mala jedného dňa víla vydať za smrteľníka napriek zákazu svojej matky. Tá ju prinúti vrátiť sa do neba a oddelí tak zamilovaných nekonečnou riekou, Mliečnou dráhou. Straky ovplyvnené úprimnosťou ich lásky sa však rozhodnú im pomôcť a každoročne vytvoria most cez Mliečnu dráhu tak, aby sa mladí ľudia mohli stretnúť.

Japonsko

Na sviatok sv. Valentína Japonci dávajú čokoládky mužom, ktorých majú radi. Táto praktika je v dnešnej dobe rozšírená aj v profesnej sfére, kde sa obdarúvajú všetci mužskí kolegovia čokoládou známou ako ,,Giri Choco” alebo zväzok čokolády. Japonsko tiež slávi rovnaký sviatok ako v Číne v júli alebo auguste, podľa lunárneho kalendára. Hviezdny sviatok alebo ,,Tanabata” oslavuje stretnutie medzi Ohrime (Véga) a Hikoboshi (Altaïr). Počas tohto dňa vešajú veľké zdobené bambusové lampy a papierové plamienky nad ulicami.

Brazília

V Brazílii sa oslavuje ,,dia dos namorados” (deň milencov), a to 12. júna!

Afrika

V Afrike si na deň sv. Valentína kupujú drobné darčeky a kvety. O láske sa vyjadrujú nielen vo vzťahu k milovanej osobe, ale aj rodine a zvieratám. Hovoria, že darček je len symbolický, no láska je to, čo pretrváva každý deň.

Autor: Veronika F