Viete si predstaviť to zdesenie, keby vám z kabelky na verejnosti vypadla hygienická vložka či tampón? Asi by ste sa od hanby prepadli. O menštruácii sa nehovorí. Len sa mlčky raz mesačne pretrpí a ide sa ďalej. Pritom nejde o chorobu, ale o prirodzený fyziologický cyklus v živote ženy, ktorý je tu od nepamäti. A od nepamäti je tabuizovaný.

V minulosti a v mnohých častiach zemegule je aj dodnes menštruujúca žena považovaná za nečistú. Podvedome to tak vníma aj väčšina civilizovaného sveta. Prelomiť toto tabu sa rozhodli vo Veľkej Británii, kde jedna z najväčších charitatívnych organizácií spustila kampaň #Justatampon.

Jej cieľom je, okrem odtabuizovania témy, aj finančná zbierka pre ženy a dievčatá v rozvojových krajinách. Na svete totiž denne menštruuje vyše 800 miliónov žien, no len 12 percent z nich má prístup k hygienickému materiálu! V mnohých častiach sveta musia dievčatá tiež podstupovať drastické rituálne zohavovanie pohlavných orgánov či uzatvárať manželstvá už v detskom veku. Kampaň má upozorniť aj na tieto desivé praktiky a bojovať proti nim.

foto tampon

Ku akcii sa už pripojili stovky žien, medzi nimi aj „rosnička“ Sky News Nazaneen Ghaffar, ktorá počas predpovedi počasia zamávala prekvapeným divákom pred očami tampónom. Selfie s touto hygienickou pomôckou publikovali na webe aj ďalšie známe osobnosti, a to nielen ženy, ale aj muži, ako napríklad známy britský novinár Jon Snow.

just4

Foto: Twitter, Youtube